Arabalar Filmi Seslendirme Kadrosu

Arabalar Filmi Seslendirme Kadrosu

Pixar yapımı ve Walt Disney’in dağıtıcısı olduğu “Arabalar” komedi-macera animasyonu, 2006 yılında vizyona çıkmıştır. Bugün bile her yaştan kitlenin büyük bir heyecanla izlediği animasyon serisi, birçoğumuzun çocukluk yıllarını etkisi altına almıştır. Bu başarılı animasyon filminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dublajı yapılmıştır. Arabalar filmi seslendirme kadrosunda sesiyle iz bırakan, adeta yeniden bir film denecek kadar başarılı seslendirmeler ortaya çıkmıştır. 

 Arabalar dublaj kast kadrosu içinde Yekta Kopan, Berna Başer, Sezai Aydın, Erdal Tosun ve Cem Yılmaz gibi ülkemizin en ünlü seslendirme sanatçıları yer almaktadır. İçeriğinizin devamında 2006 yılından bugüne kadar oldukça büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başaran Arabalar animasyon serisinin seslendirme ekibi içinde yer alan isimleri ele alacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz!

Şimşek Mcqueen Kim Seslendiriyor?

Arabalar film serisi, başrol olarak belirlenmiş Şimşek Mcqueen’in başından geçen olayları ele almaktadır. Şimşek Mcqueen” rolünü seslendiren Türk seslendirme sanatçımız ise Yekta Kopan olmaktadır. Yekta Kopan, seslendirmesini yaptığı tüm film karakterlerinde olduğu gibi Şimşek Mcqueen seslendirmesinde de bu sektördeki farkını bizlere yansıtmıştır.

Arabalar filmi seslendirme kadrosu şimşek mcquen
Arabalar filmi seslendirme kadrosu şimşek mcquen

 Jim Carrey gibi Hollywood’un başarılı oyuncularının Türkçe seslendirmesini yapan Yekta Kopan, çocukluk yıllarından itibaren dublaj kadrosunda yer aldığı tüm projeleri bir üst segmente taşıyarak bizi kendine hayran etmeyi başarmıştır. Kendisi Şimşek Mcgueen seslendirme kadrosunda yer aldığı gibi başta “Buz Devri” olmak üzere birçok animasyon filmlerinin de aranılan ismi olmaktadır.

 Arabalar Şimşek Mcqueen seslendirmesindeki Türkçe vurgu ve tonlama kuralları ile karakterin film boyunca yaşadığı duyguları birbiri ile birleştirmeyi başaran Yekta Kopan, bu animasyonun ilk iki filminde aynı karakterin seslendirmesini yaparak biz izleyecilere seslendirmedeki yeteneklerini aktarmayı başarmıştır.

Hudson Hornet Seslendiren Türk Seslendirme Sanatçısı Kimdir?

Film boyunca Şimşek Mcqueen’e en çok yardım eden ve aynı zamanda öğretmeni olarak karşımıza çıkan bir diğer karakterimiz ise “Hudson Hornet” olmaktadır. Hudson Hornet, Paul Newman tarafından canlandırılmaktadır. Ülkemizde Arabalar filmi seslendirenler arasında Hudson Hornet karakterinin babacan duygularını ses tonu ile birleştiren ünlü seslendirme sanatçımız ise Erhan Abir’dir.

Arabalar filmi seslendirme | hudson hornet erhan abir seslendirme 3
Hudson hornet türkçe dublaj

Yüze yakın tiyatro oyununda rol olarak performansı ile zihnimize kazınan Erhan Abir, Arabalar seslendirme kadrosunun yanı sıra birçok başarılı film projesinin dublajında da yer almıştır. Genellikle sevimli ve babacan yaşlı karakterler ile Fransız film karakterlerinin seslendirmesini yapan yetenekli seslendirme sanatçımız, 2016 yılında vefat etmiştir.

Mater Seslendiren Türk Seslendirme Sanatçısı Kimdir?

Arabalar film serisin en sevimli karakteri olan “Çekici Mater” aynı zamanda Şimşek Mcqueen’in de en yakın arkadaşıdır. Sempatik konuşması ve sevecen hareketleri ile gönlümüzde taht kuran Mater, Arabalar seslendirme sanatçıları arasında yer alan Osman Gidişoğlu tarafından seslendirilmektedir.

Arabalar dublaj kast sanatçıları arasında oldukça farklı bir ses tonuna sahip olan Osman Gidişoğlu’nu “Çocuklar Duymasın, Emret Komutanım, Organize İşler ve Çocuğun Var Derdin Var” gibi birçok dizi ve film projelerinden tanıyoruz. Oyunculuktaki yeteneklerini seslendirme ve dublaj sektöründeki projelerde de göstermeyi başaran ünlü seslendirme sanatçımız 2013 yılından aramızdan ayrılmıştır.

Arabalar Filmi Seslendirme Kadrosu

Şimşek Mcqueen, Hudson Hornet ve Çekici Mater karakterlerine ilave olarak ülkemizdeki birçok seslendirme sanatçımız Arabalar dublaj kast kadrosu içinde yer almıştır. Animasyonun diğer karakterlerine ses veren birbirinden yetenekli diğer sanatçılarımızın isimleri ise şu şekildedir:

Berna Başer – Sally 

Arabalar filmi seslendirme | arabalar sally seslendirme berna baser 4
Arabalar sally seslendirme berna başer

Arabalar seslendirme sanatçıları isimleri arasında animasyon serisin “Sally” karakterine ses veren, Berna Başer olmaktadır. Çocukluk yıllarında TRT sınavını kazanarak radyoda seslendirme yapmaya başlayan Berna Başer, en çok Penelope Cruz ve Sandra Bullock seslendirmeleri ile tanınmaktadır.

Hakan Vanlı – Kral Weathers

“Kral Weathers” karakterinin sesi ile filme damgasını vuran Hakan Vanlı, Arabalar dublaj kastı içinde yer alan bir diğer seslendirme sanatçımız olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendisini “Asmalı Konak ve Bizim Aile” gibi Türk dizi ve film sektörüne damgasını vuran birçok projeden de yakından tanıyoruz. Hakan Vanlı, aynı zamanda, Bruce Willis, Brad Pitt, Mel Gibson ve Ronald Reagan gibi birçok Hollywood jönünün sesine de hayat vermiştir.

Ali Ekber Diribaş – Chick Hicks

Arabalar filmini seslendirenler listemizdeki sıradaki dublaj sanatçımız ise Ali Ekber Diribaş’tır. “Chick Hicks” karakterine can veren seslendirme sanatçımız; Matrix filminin Ajan Smith’ini ve Mumya: Ejder İmparatorunun Mezarı filminin Brendan Fraser’in de dublajını yapmıştır. Ayrıca Arabalar animasyonuna ek olarak “Oyuncak Hikayesi” serisinin seslendirme kadrosunda da yer almıştır.

Ali Düşenkalkar – Ramone

“Ramone” karakteri ile Arabalar dublaj kast sanatçıları arasında yer alan Ali Düşenkalkar, ülkemizin çok sevilen oyuncuları arasında yer almaktadır. Birçok Türk dizi ve film projesinin aranılan ismi olan Ali Düşenkalkar, “Hanımın Çiftliği” dizisindeki oyunculuk performansı ile de bizleri kendine hayran bırakmayı başarmıştır.

Sezai Aydın – Luigi

Arabalar seslendirme kadrosunun bir diğer başarılı ismi ise Sezai Aydın olmaktadır. Filmin “Luigi” karakterine hayat veren ünlü sanatçımız, Türk komedi dizilerindeki ve tiyatrodaki oyunculuk performansına ek olarak Silverston Stallone gibi pek çok ünlü Hollywood yıldızının seslendirmesine de hayat vermiştir.

Erdal Tosun- Fillmore

Arabalar seslendirme sanatçılarımızı, Erdal Tosun ile sonlandırıyoruz. Filmin “Fillmore” karakterine ses veren sanatçımız; “G.O.R.A, Vizontele Tuba, Organize İşler, Gönül Yarası, Bir Demet Tiyatro ve Çalgı Çengi” gibi Türk film sektörünün en başarılı projelerinde oyuncu olarak yer almıştır. Türk televizyon ekranlarının sevilen yüzü olan Erdal Tosun 2016 yılında aramızdan ayrılarak bizleri derin bir hüzne boğmuştur.

Arabalar 2 Seslendirme Kadrosu

Amerikan komedi-macera animasyon filminin devamı olan “Arabalar 2”, 2011 yılında vizyona çıkmıştır. Serinin bu filmi, Şimşek Mcqueen ve yakın arkadaşı Mater’ın başından geçen biri dizi olayı ele almaktadır. Piston Kupası’nı kazanan Mcqueen, Arabalar 2 filminde de yarışlara katılmaya devam ederken arkadaşı Mater ise Finn McRocket adındaki İngiliz ajanına yardım ederek kendini bir anda casuslar dünyasında bulur.

 Serinin ikinci filminde, tıpkı birinci filminde olduğu gibi Şimşek Mcqueen seslendiren Türk sanatçımız Yekta Kopan olmaktadır. Arabalar dublaj kast sanatçıları arasında yer alan Osman Gidişoğlu da yine Mater karakterine ses vermektedir. Sally karakteri de tekrar Berna Başer ile canlandırılmaktadır. Arabalar 2 filminin Türkçe dublajında Cem Yılmaz gibi daha birçok usta sanatçımızın yer aldığı görülmektedir.

 Arabalar 2 filminin Türkçe dublaj kadrosunda yer alan isimler şu şekilde sıralanmaktadır:

Cem Yılmaz – Francesco Bernoulli

Ekranların sevilen isimlerinden bir tanesi olan Cem Yılmaz’ı hem filmleri ile hem de sahne performanslarından dolayı oldukça yakından tanıyoruz. Usta sanatçı hünerlerini seslendirme ve dublaj alanında da göstererek Arabalar seslendirme kadrosu içinde yer almayı başarmıştır. Cem Yılmaz, Arabalar filmine ek olarak birçok Walt Disney filminde de seslendirme yapmıştır.

Ali Gül – Finn McRocket 

Eddie Murphy’den Gargamel’e ve Robert De Niro’ya kadar birçok film karakterini ve oyuncusunu konuşturan Ali Gül, Arabalar dublaj kast kadrosu içinde yer alarak serinin ikinci filminde “Finn McRocket” adlı ajan karakterini canlandıran arabayı seslendirmiştir.

Gülen Karaman – Holly Shiftwell

Dormen Tiyatrosundan yolu geçen Gülen Karaman, ustası Çetin İpekkaya’nın yönlendirmesi ile seslendirme sektörüne giriş yapmıştır. “Aşk-ı Memnu” dizisindeki Firdevs karakteri gibi birçok dizi ve film karakterine sesinin imzasını atan ünlü sanatçı, Arabalar seslendirme kadrosunda yer alarak “Holly Shiftwell” karakterini konuşturmuştur. 

Altuğ Yücel -Sir Miles Axlerod

1990 yılında seslendirme ve dublaj sektörüne adımını atan Altuğ Yücel, bugüne kadar birçok reklam filmine ses vermiştir. Türkiye’nin en meşhur seslendirme sanatçıları arasında yer alan Altuğ Yücel, Arabalar filmi seslendirenler arasında “Sir Miles Axlerod” karakterini canlandırmıştır.

Murat Atıl – Brent Mustangburger

Spikerlik tecrübesini seslendirme alanında da gösteren Murat Atıl, 1986 yılından beri birçok film ve reklam projelerinde dublaj yapmıştır. Türkçe vurgu ve tonlama kurallarını spikerlik hünerleri ile birleştiren sanatçımız Arabalar seslendirme kadrosu içinde yer alarak animasyon serisinin ikinci filminde “Brent Mustangburger” karakterine ses vermiştir.

Ufuk Bigay – Profesor Z

Türkiye’nin “Bay Tango” lakabı ile tanımaya başladığı Ufuk Bigay, 1990’lı yılların başından itibaren çıkardığı albümler ile müzik dünyasını sallamıştır. 2005 yılında vizyona giren Madagaskar filmi ile animasyon sektöründe seslendirme yapmaya başlayan sanatçımız, Arabalar dublaj kastı içinde “Profesor Z” karakterini canlandırmıştır.

Arabalar Film Serisi Konusu Nedir?

Arabalar animasyon serisi Şimşek Mcgueen ve arkadaşlarının başından geçen aksiyon ve komedi dolu olayları ele almaktadır. Serinin ilk filminde Piston Kupası için Kaliforniya’ya giden Şimşek Mcgueen, kendisini taşıyan araçtan düşerek Radyatör Kasabası’na gelir. Bu kasaba tanıştığı yeni arkadaşları olan Mater, Sally ve Hudson Hornet sayesinde Şimşek Mcgueen’in hayatı değişmeye başlar.

 Kaliforniya’daki yarışa katılmayı başaran karakterimiz, Radyatör Kasabası’nda yaşadığı anıları geride bıraktığı için büyük bir hüzün duyar. Yarışı tam kaybetmek üzereyken Radyatör Kasabası’ndaki arkadaşlarının piste gelip Şimşek Mcgueen’e yardım etmesi ile yarışın seyri değişmeye başlar.

 Arabalar serisinin diğer filmleri de Şimşek Mcgueen ve Radyatör Kasabası’ndaki en yakın arkadaşı olan Mater’ın başına gelen ilginç olayları ele almaktadır. Serinin ikinci filminde yine Şimşek Mcgueen İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık’ta gerçekleşen yarışlara katılırken arkadaşı Mater kendisini hiç ummadığı durumlar içerisinde bularak ajan dünyasına giriş yapar.

2006 yılında ilk filmi vizyona giren Amerikan komedi-aksiyon animasyonu serisi, tüm dünyada büyük yankı uyandırarak dublajlarının çekilmesini sağlamıştır. Ülkemizde de dublajı yapılan filmin seslendirme kadrosunda birçoğunu tanıdığımız ve sesine hayran olduğumuz dublaj sanatçılarımız bulunmaktadır. İçeriğimizde paylaştığımız Arabalar seslendirme sanatçılarımızın büyük bir çoğunluğu bizim de ses bankamızda bulunmaktadır. Siz de projelerinizi bir üst seviyeye taşımak için en uygun “ses”i, BiberSA Prodüksiyon ayrıcalığı ile kolayca bulabilirsiniz. Sonuçta işimiz gücümüz ses!

Bu gönderiyi paylaş