Reklam Senaryo Örnekleri: 5 (Beş) Adımda Başarılı Reklam Senaryosu Yazma

Etkili Reklam Sloganları

Reklam Senaryo Örnekleri: 5 (Beş) Adımda Başarılı Reklam Senaryosu Yazma

Reklamların slogan, senaryo, ses, görseller, ticari marka ve düzen dâhil olmak üzere pek çok bileşeni vardır. Bir reklamın öncelikli olarak omurgasını oluşturan ise reklam senaryosudur. Peki reklam senaryosu nasıl yazılır? Başarılı reklam senaryoları nasıl oluşur? Ürettiğimiz reklam senaryo örnekleri ile başarılı bir reklam metni nasıl yazılır, bu içeriğimize bunu konu aldık!

Reklam senaryoları olay, mekân, yer, karakter, slogan, diyaloğa göre açıklamaların hikâye edildiği; ürün, hizmet, marka tanıtımı yapıldığı yazılardır. Dikkat çekici slogan, iyi kurgulanmış hikâye, anlaşılır ve akılda kalıcı diyalog, reklam yüzü, reklam sesi ile reklam senaryosu bir bütün oluşturur. Reklam senaryoları basit ve etkileyici olmalıdır. Kusursuz bir reklam senaryosu ürün, marka, hizmet tanıtımını doğru yaparak izleyici, dinleyiciyi etkiler, akılda kalır ve satın almaya teşvik eder.

Başarılı Reklam Senaryoları Nasıl Yazılır?

Reklam senaryosu, reklamın bel kemiğidir. Hikaye burada oluşturur, reklam için kullanılacak cast bu aşamada belli olur. Kısaca reklamın oluşması için öncelikle reklam senaryosunun ortaya çıkması gerekir. Başarılı bir reklam senaryosu, insanların aklında markayı kalıcı hale getirir, kişilerin alışveriş davranışlarını markanın lehine etkiler. En önemlisi de başarılı reklam senaryosu, üzerinden yıllar geçse de unutulmaz.

Başarılı bir reklam senaryo örneği çıkarmak için bizim de dikkat ettiğimiz unsurlar şu şekildedir:

 • Hedef Kitlenizi Çok İyi Analiz Edin: Reklamlarda markayı tanımak kadar, markanın hitap edeceği potansiyel müşteri kitlesini tanımak da önemlidir. Bu bakımdan reklamınızı izleyecek olan kişilerin yaş, cinsiyet, gelir, eğitim seviyesi, ilgi alanları gibi demografik ve psikografik özelliklerini belirleyin. Örneğin genç kitleye hitap eden bir reklam senaryosu, gençlerin gündemini yakalamalı onların ilgisini çekmeli ve en önemlisi bunu hem reklam seslendirme sanatçısı ile hem reklam müziği ile yapmalıdır.
 • Ürünü / Hizmetinizi ya da Markanızı Tanıtın: Reklamınızın ana fikri, ürün veya hizmetinizi mümkün olan en iyi şekilde tanıtmak olmalıdır. Ürün veya hizmetinizin faydalarını, özelliklerini ve rakiplerden farkını olumlu bir dilde vurgulamalısınız. Piyasada çok fazla rakibiniz bulunabilir ama reklam dili pozitiftir. Bu bakımdan ilk odağınız ürünü, hizmeti ya da markayı olumlu bir şekilde tanıtmak olmalıdır. Rakipleri eleştirerek iyi bir reklam senaryosu oluşturamazsınız.
 • İlgi Çekici Bir Başlangıç Yazın: Reklam ister radyoda yayınlansın, ister video şeklinde televizyon gibi yayın  mecralarında yayınlansın; yaratıcı reklam senaryosu iyi bir başlangıç ile var olur. İyi ve ilgili çekici bir başlangıç ile izleyicilerin dikkatini reklam filmine çeker, reklamı sonuna kadar izletebilirsiniz.
 • Kısa ve Öz Olun: Reklam senaryonuzda kullanacağınız sözcükleri mümkün olduğunca azaltın ve en önemli mesajları net bir şekilde mümkün mertebe özet şeklinde iletin. Zaten reklamların maliyet açısından da 30 – 60 saniyeyi geçmemesi gerekmektedir.
 • Call-to-Action Ekleyin: Reklamınızın sonunda ya da başında, hedef kitlenize ne yapması gerektiğini açıklayan bir çağrıda bulunun. Bu çağrıyı ise bir ricadan çok, saygılı bir emir kipi ile yapın. Örneğin “Web sitemizi hemen ziyaret edin” gibi.
 • Doğru Tonu Arayın: Reklam seslendirme, reklam senaryosunun başarılı olmasının ana unsurlarından. İyi bir reklam seslendirme, senaryonun mesajın doğru tonda verir. Bu nedenle reklam seslendirme hizmeti sunan ajans ya da prodüksiyonların içinde binlerce sesi barındıran bir Ses Bankası olmasına özen gösterin. Böylelikle aradığınız reklam seslendirme sanatçısını, daha doğrusu aradığınız tonu bulabilirsiniz.

BiberSA Prodüksiyon, 360 derece seslendirme hizmeti sunan bir medya şirketidir. Reklam seslendirme hizmeti için onlarca global markadan referansı olan, 20 yılı aşkındır pek çok iş kolunda marka ile başarılı reklam seslendirme işbirlikleri yapan BiberSA Prodüksiyon, başarılı reklam senaryoları  üretmektedir. Reklam tanıtım filmi ve reklam seslendirme için bizimle iletişime geçebilir, aşağıdaki reklam senaryoları  gibi size ve markanıza özel bir hizmet alabilirsiniz.

Reklam Senaryo Örnekleri 

Aşağıdaki reklam senaryo örnekleri, daha önce yapılan bir reklam senaryosu değildir. Reklam senaryosu hakkında bilgi edinmek isteyenlere, senaryo yazma konusunda ilerlemek isteyenlere yazılmıştır.

“Doğuş Çay” Konseptli Senaryo:

Adam elinde bir termosla kıraathaneye girer. Çaycıya bir çay söyler ve masaya oturur. Gelen çaydan bir yudum alır ve beğenmez. Bardağı müsait bir yere boşaltır ve boşalan bardağı termosundaki çay ile doldurur. Adam keyifle çayını içerken etraftakiler ona bakmaya başlarlar. Çaycıda hafif kızgındır. Yan masadan biri sorar “Hayırdır hemşerim”. Adam termosu işaret ederek yüksek sesle “Ben nerede, Doğuş Çay orada” der.

Ertesi gün herkes elinde bir termosla gelince, çaycı hemen çırağını Doğuş Çay almaya yollar.

Mekan: Bir köy kahvesi

Oyuncular: Ocakçı, çaycı çocuk

Figüranlar: kahve ahalisi

Figüranlar kahvesi

Sahne 1 genel çekim;

 • Sabah kahve açılır, ocakçı çayı demler x marka çay (görüntü sansürlü)
 • Kahve dolmaya başlar.
 • Ocakçı çaylar tavsan kanı diye bağırır. (çayı dışarıdan yeni getirttiğini ballandırarak millete anlatır.)
 • Tam çayları koyar çaylar bulanık ve kötüdür ahali aaa diye bozulur.
 • İki kavga sahnelerinde bilinen figüran efelenir.
 • Biri yerli bir çayı gösterir ve çaycı onu demler herkes mutludur çaycı paketi öper.
 • Çaycı; yurdum çayı beni affet der sen bir tanesin bir daha sana ihanet edersem iki der.

Omo “Beyazın Çok Daha Ötesi” Konseptli Senaryo:

Bu reklam bir arenada geçmektedir. Sahada kızgın bir boğa ve onun karşısında bir matador vardır. Matadorun elinde herhangi bir bez yoktur. Matador el hareketi ile boğayı kızdırmaya çalışıyordur, en sonunda boğa iyice kızar ve matadora doğru koşmaya başlarken matador sırtından beyaz bir bez çıkartır ve iki eliyle boğaya doğru açar. Boğa bu kar beyaz beze bakamaz, gözleri kamaşır ve koşarken sendeleyip yere yıkılır. Bu sırada dış ses “OMO’NUN GÜCÜ, GÖZKAMAŞTIRAN BEYAZLIK” der ve reklam sona erer.

Albeni “Sahip Çıkın” Konseptli Senaryo:

Sabahın erken saatlerinde Mehmet Efendi, mahmur gözlerle bakkalının yolunu tutar. Dükkânına geldiğinde kapısının açık olduğunu görür, şaşkın bir vaziyette içeriye girip neler olduğunu anlamaya çalışır ve heyecanla polis çağırır. Ekip geldiğinde dükkâna hırsız girdiğini anlar ama “nedense her şey yerli yerinde’’ diye düşünür. Daha sonra anlaşılır ki çalınanlar sadece bir kutu Albeni’dir.

Ardından bir dış ses duyulur:

”ALBENİ’NİZE SAHİP ÇIKIN’’ ya da ”KARŞI KOYAMAYACAĞINIZ LEZZET’’

Albeni “Hayatın İçinden” Konseptli Senaryo

Genç kız intihar etmek için köprüdedir. Herkes, kızın etrafına toplanır ve intihar etmemesi için ikna etmeye çalışır ancak faydası yoktur.

Kıza son model bir araba getirirler kız istemez, para dolusu çantayı vermek isterler kız komik bir şekilde kafasını sallar ve ağlamaya devam eder ve parayı istemez.

Sevgilisini getirirler kız ağlamayı keser, bir sessizlik olur sevgilisi gülümser ama kız kafasını tekrar sallar ve yeniden ağlamaya başlar.

Artık herkes sıkılmıştır tam o sırada kızı izlemekte olan halkın arasından küçük bir çocuk Albeni yemektedir. Albeni yiyen çocuk kıza doğru yürümektedir. Cebindeki Albeni’yi çıkarır ve kıza uzatır. Kız intihar etmekten vazgeçer.

Slogan görünür:

“ HAYAT ALBENİ İLE YAŞAMAYA DEĞER.”

Nokia 6710 “Büyük Buluş” Konseptli Senaryo

Bu senaryo 1940’lı yıllarda bir bilginin evinde, çalışma odasında geçmektedir. Odada ahşap bir çalışma masası vardır. Masanın üzerinde sağ tarafta hesap yapmak için bir abaküs, sol tarafta ise çevirmeli, manyetik eski bir telefon vardır. Duvarda ilkel, kaba bir takvim; odanın diğer köşesinde reklam müziğini çalan bir taş plak ve adamın arka tarafında randevularını hatırlatan ilkel bir saat vardır.

Bu bilge kişi ise çalışma masasında bir şeyler ile uğraşırken arka tarafında duran saat çalar ve saatten randevunun yazılı olduğu bir kâğıt parçası düşer. Adam kâğıdı alır ve okur, randevu saati geldiğini anlar ve ceketini giyerek kapıdan çıkar ve birkaç adım atar, durur, bir şey unutmuşçasına elini ceketinin cebine sokar ve kapıya doğru bakar. (Çünkü adama lazım olan her şey evde kalmıştır: abaküs, randevu saati, takvim, plak, telefon)

Adam önüne doğru döner. Adamın önüne doğru dönemsiyle ev değişir ve şık bir ev olur. Adam ise günümüz kıyafetleriyle saç, sakal tıraşı olmuş bir hale döner. (Bu arada adamın eli hala cebinden çıkmamış ve yüzündeki “bir şey unuttum” ifadesi kaybolmamıştır.)

Ardından adam cebindeki cep telefonunu fark eder ve cebinden telefonu çıkartır. Sonra adamın yüzündeki “bir şey mi unuttum” ifadesi gider, yerine “unutmamışım cebimdeymiş” ifadesi gelir ve adam yoluna devam eder.

Bu sırada dış ses:

“YANINIZDAKİ OFİS” ve ya “SİZE LAZIM OLAN HER ŞEY VE DAHA FAZLASI İÇİN NOKİA 6710” der.

Markanızın başarılı reklam senaryolarını seslendirecek doğru sesi bulmak, yüzlerce yetenek arasından seçim yapmak için BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı ses bankasını inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş