Case Study Nedir?

Case Study nedir

Case Study Nedir?

Medya sektöründe çok sık kullanılan case study nedir? Case study ifadesinin Türkçe tam karşılığı vaka analizi anlamındadır. Medya üretimi sektöründe ise case study; örnek olay anlamında kullanılır. Peki Case Study ne işe yarar? Hangi durumlarda case study gerekir?

Case Study Nedir?

Reklam ajansları, yapım şirketleri, creative ajanslar görsel içerik hazırlayıp müşteriye sunum aşamasında içeriği özetleyen ve anlatan bir içerik hazırlarlar. Müşteri bu ön sunum içeriği yani case study ile final çalışmayı aşağı yukarı tahmin eder veya üzerinde revize notları verir. Bir diğer adıyla vaka analizi yukarıda tanımını yaptığımız şekliyle sektörde oldukça sık kullanılan tanımlar arasında yer alır.

Vaka analizi çalışmaları yapım şirketleri ve ajanslar için extra bir maliyet demek olduğundan vaka analizi seslendirmeleri de pahalı kaşe gerektirecek seslerle yapılmasa da olur. Tabi bunu müşteri davranışlarından edindiğimiz bazı tecrübeler olarak kabul ediniz. Seslendirme ve dublaj ajansımız bu ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye’deki ajanlar, yapım şirketleri kısaca medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren görsel içerik üreticilerine case study seslendirmesi yapmaktadır. Oldukça başarılı seslendirme sanatçılarının ses tonlarıyla case study seslendirmeleri etkileyici, ikna edici, kimi zaman neşeli bir anlatımla yapılmaktadır.

Vaka Analizi seslendirmelerinde dikkat ettiğimiz en önemli konuların başında ses seçimi gelmektedir. Seçilen ses ön gösterim ve olay vakası için çok önemlidir. Zira müşteri bu olay vakasının kalitesiyle sizi değerlendirebilir. Bu doğrultuda özenle seçilen sesler vaka analizinin keyifli sesli sunum ile müşteriye gösterilmesiyle sonuçlanır. Seslendirme ajansı tarafında case study için nasıl bir seslendirme bütçesi öngörüldüğü çok önemlidir. Bu durumda seslendirme ajansı bütçeye göre seslendirme sanatçılarını beğeninize sunar. Bütçeniz doğrultusunda tarafınıza gönderilen seslendirme sanatçıları arasından seçim yapabilirsiniz. Sizin için bütçeden ziyade projenize uygun sesi arıyorsanız ses bankasından uygun seslendirme sanatçıları arasından seçim yapabilirsiniz.

Case Study Nasıl Yapılır?

Seslendirme sektöründe verilecek case study, medya alanındaki diğer ajanslardan farklıdır. Brief ile karıştırılmamalıdır. Seslendirme sektöründeki çalışmalar için case study yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle, hangi konuda bir seslendirme case study yapacağınıza karar verin. Örneğin, bir reklam, eğitim videosu veya belgesel gibi bir projeyi seçebilirsiniz.
 2. Projenin amaçlarını ve hedef kitlelerini belirleyin. Seslendirme ne tür bir mesajı iletmek istiyor? Hangi yaş grubuna veya endüstriye hitap ediyor?
 3. Seslendirme stili ve tonunu belirleyin. Örneğin, ciddi veya eğlenceli, resmi veya samimi bir seslendirme mi istiyorsunuz? Hangi dille yapılacak?
 4. Seslendirme için hangi profesyonel seslendirme sanatçısı veya oyuncu ile çalıştığınızı belirleyin. Hangi özelliklere sahip olmalı? Ses rengi, vurgu, tonlama gibi.
 5. Seslendirme kaydı için hangi ekipmanları kullanacağınızı belirleyin. Hangi mikrofon türü, ses düzenleme yazılımı kullanılacak?
 6. Kayıt ve post prodüksiyon sürecini planlayın. Hangi günlerde kayıt yapılacak? Kayıttan sonra hangi adımlar izlenecek? Ses kalitesinin kontrolü, kesim ve montaj işlemleri gibi.
 7. Son olarak, seslendirme case study’nizi analiz edin ve yaptığınız işi değerlendirin. Projenin amacına ulaşılıp ulaşılmadığını, hedef kitleye ulaşılıp ulaşılmadığını, seslendirme stili ve tonunun uygunluğunu ve diğer tüm faktörleri değerlendirin. Sonuçları özetleyin.

Böylelikle, seslendirme case study’nizi tamamlayabilirsiniz.

Case Study Seslendirmesi için Ajans Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde markalar ve birçok görsel içerik üreticisi pazarlama faaliyetleri için etkin videolar hazırlarken, sesli eğitim projeleri ya da santral anonsları yaparken seslendirme ajansına ihtiyaç duymaktadır.

Seslendirme ajansı, yapım şirketine veya doğrudan marka, ürün, hizmet sektörlerine yönelik çözüm ortaklığı yaparak, ses projelerini gerçekleştirmelerini sağlar. Bu desteğin içerisinde sesli çekim, dublaj, seslendirme gibi başlıca hizmetler olmak üzere daha birçok stüdyo kayıt hizmetleri yer almaktadır.

Vaka Analizi Seslendirme Projenizin ihtiyacı olan hizmeti belirlerken, seslendirme ajansını dublaj ajansından ayıran özellikleri de aklınızda bulundurmanızda yarar vardır. Farklılıklardan kısaca bahsedecek olursak; seslendirme ajansında reklam filmleri seslendirmeleri ve diğer ticari amaçlı kayıtlar yapılırken, dublaj ajansında; film, dizi film ve ticari amaçlı sayılabilecek bazı çevirilerin kaydı yapılmaktadır. Seslendirme ajansı bu anlamda dublaj ajansına oranla daha çok ticari hizmetlerin sunulduğu ajanslardır. Vaka Analizi Projeleri de ticari amaçlara yönelik faaliyetlerin kapsamında yer aldığı için, anlaşma yapacağınız ajansın seslendirme alanında faaliyet gösterdiğine ve tecrübe sahibi olduğuna dikkat etmenizde yarar vardır.

Toparlarsak, case study seslendirme için bir ajansın ya da prodüksiyonun şu özelliklere sahip olmasına dikkat etmekte fayda var.

 • Tecrübe ve referanslar: Seslendirme ajansının sektördeki tecrübesi ve başarılarına dair referansları incelenmelidir. Daha önce hangi projelerde çalıştıkları, hangi markalarla iş birliği yaptıkları araştırılmalıdır.
 • Seslendirme kadrosu: Ajansın bünyesindeki seslendirme sanatçılarının kalitesi ve deneyimi de önemlidir. Ajansın web sitesi veya sosyal medya hesaplarından seslendirme örnekleri dinlenerek, seslendirme kalitesi ve uygunluğu değerlendirilebilir.
 • Çoklu dil desteği: Eğer projeniz birden fazla dilde yapılacaksa, ajansın çeşitli dillere hakim olduğunu doğrulamak gerekir. Bu şekilde, farklı dillere yönelik farklı seslendirme stilleri ve tonlarına sahip olan bir ajans seçmek faydalı olacaktır.
 • İş süreci ve müşteri hizmetleri: Ajansın iş süreçleri ve müşteri hizmetleri de önemli faktörlerdir. Ajansın çalışma prensipleri, süreçleri ve müşteri desteği konusundaki tutumları araştırılmalıdır. İyi bir ajansın, müşteriyle sıkı bir iş birliği içinde çalışarak, projenin tamamlanmasını kolaylaştıran bir yönetim yapısına sahip olduğu görülebilir.
 • Ücretlendirme: Tabii ki, bütçe de bir faktördür. Ancak, sadece fiyat faktörüne odaklanmak yerine, kaliteli bir iş çıkaran ve ihtiyaçlarınıza uygun bir ajans seçmeye özen göstermek daha mantıklıdır. Uygun fiyatlarla kaliteli seslendirme hizmeti sunan ajansları araştırmak faydalı olabilir.

BiberSA Prodüksiyon olarak 20 yıllık bir sektör tecrübesine sahibiz. Seslendirme kadrosu olarak Türkiye’nin en meşhur seslendirme sanatçılarının  da olduğu binlerce seslendirme sanatçısı Ses Bankası’nda bulunmakta. İngiliz Seslendirme, Rusça Seslendirme, Arapça Seslendirme, İtalyanca Seslendirme, Çince Seslendirme başta olmak üzere 70’ten fazla dilde native seslendirme sanatçısı ile yabancı dilde seslendirme yapmaktayız. 20 yıllık sektör tecrübemizde binlerce mutlu müşterimiz ve referansımız bulunmakta.  Son olarak, en iyi fiyat politikamızı uygulamakta; projeye özel fiyat teklifi sunmaktayız.

Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş