Cast Direktörü Kimdir? Cast Direktörü Ne İş Yapar?

cast direktörü kimdir

Cast Direktörü Kimdir? Cast Direktörü Ne İş Yapar?

Cast direktörü dizi, sinema ve reklam projelerinde yer alacak oyuncuları seçmek ve yönlendirmekle görevli olan kişidir. Medya sektöründe geniş yer kaplayan cast direktörleri, yapım ekiplerinin kadrosunda veya freelance olarak çalışırlar. Bu terim cast menajerlik olarak da ifade edilir. Cast direktörü seslendirme ve dublaj alanında ise projelere en uygun sesi bulan kişidir.

Cast menajerlik aynı zamanda sanatçıların, yapımcıların ve yüksek profilli kişilerin sanat yaşamının yönetiminde aktif rol oynar. Söz konusu kişilerin kariyerlerinin yönetilmesi, finansal yönetimi, etkinlik düzenlemeleri, sponsorluklar ve reklamlar gibi konuları içeren menajerlikte önemli sorumluluklar devreye girer. Aynı durum seslendirme ve dublaj alanında da geçerlidir.

Cast Direktörü Nedir? Cast Direktörü Ne Demek?

Cast direktor olarak nitelendirilen meslek grubu, genel itibariyle çekimi yapılmak istenen reklam, dizi ya da film işlerinin senaryosuna en uygun adayı seçen kişidir. Sinema, film, reklam, dizi ve modellik gibi çeşitli projeler için oyuncu kadrosunu belirleyen casting direktor, oyuncu seçimlerinin yanı sıra bütçeyi de göz önünde bulundurmakla görevlidir.

Dizi sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan bir meslek olan casting direktörü, görsel medyaya hitap eden projelerin oyuncu kadrosunu sosyo kültürel anlamda inceleyerek projenin senaryosuna uygun oyuncuları bulur. Yönetmenin tercihlerini senaryoya uygunluk kriterlere göre seçen cast direktörü, belirlenen projeye göre bir portföy oluşturur.

Seslendirme ve Dublaj Sektöründe Cast Direktörü Nedir?

Seslendirme ve dublaj, sinema, televizyon, animasyon, video oyunları ve reklamcılık gibi birçok alanda kullanılan önemli bir sanat dalıdır. Bu alanda çalışan birçok farklı uzman vardır ve bunlardan biri de Cast direktörüdür.

Cast direktörleri, projeler için doğru sesleri ve performansları seçmekle sorumludur. Seslendirme ve dublajda, doğru sesi bulmak ve doğru performansı elde etmek çok önemlidir. Bu nedenle, Cast direktörleri, projenin ihtiyaçlarına ve karakterlerin özelliklerine uygun olan seslendirme sanatçılarını seçerler.

Cast direktörleri, genellikle yapım ekibiyle birlikte çalışırlar. Projenin yönetmeni, yapımcısı veya diğer kilit oyuncularıyla bir araya gelerek, karakterlerin özelliklerini ve projenin genel tonunu tartışırlar. Bu bilgiler doğrultusunda, seslendirme sanatçıları için bir “casting call” yaparlar.

Casting call, genellikle birçok farklı seslendirme sanatçısının deneme yapmasıyla gerçekleştirilir. Cast direktörü, bu denemeleri izler ve en uygun sanatçıları seçer. Seçim sürecinde, performans kalitesi, karaktere uygunluk, aksan, tonlama ve diğer faktörler dikkate alınır.

Cast direktörleri, aynı zamanda, sanatçıların kayıt stüdyolarında çalışmalarını organize ederler. Kayıt sırasında, sanatçıların performansını yönlendirirler ve onlardan ihtiyaç duydukları değişiklikleri yapmalarını isteyebilirler.

Sonuç olarak, Cast direktörleri, bir seslendirme projesinde en uygun sesleri ve performansları seçmek için kilit bir rol oynarlar. Projeye karakter katar ve hikayeyi güçlendirirler.

Cast direktörüMedya Sektöründe Cast Direktörü Ne İş Yapar?

Projelerin arka planında yer alan cast direktörleri ile ilgili en çok merak edilen konuların başında cast direktörü ne iş yapar sorusu vardır. En anlaşılır ifade ile casting aşamasını yöneten cast direktörü televizyon, tiyatro veya film endüstrisinde belirli rolleri üstlenecek figüran, oyuncu veya dansçı seçimini gerçekleştirir. Medya sektöründe önemli bir yeri olan cast direktörleri oyuncu adaylarının yeteneklerine ve diğer özelliklerine bakarak proje için uygunluğunu değerlendiren kişidir. Cast direktörü aynı zamanda adayların gelişime açık olup olmadıklarına, eğitimlerine, dış görünüşlerine ve projeyi ilgilendiren diğer detaylara bakarak aday seçimi yapar.

Oyuncu seçiminin inceliklerini bilen cast direktörünün görevi adayları ön prodüksiyon aşamasından projeye taşımaktır. Medya alanında birçok marka, kanal ve proje için yönetici pozisyonunda yer alan cast direktörü sorumluluğundaki işle ilgili tüm detaylara hâkimdir. Yapımın konusunu ve senaryoyu inceleyen direktör, proje doğrultusunda oyuncu veya figüran seçimi gerçekleştirir. Cast direktörlerinin yaptığı işlerden biri de cast ajansları tarafından yönlendirilen yeni yeteneklerle görüşmek ve onları keşfetmektir.

Cast Direktörü Nasıl Olunur?

Cast direktörü olmak isteyen kişiler için bu meslekte keskin sınırlar ve şartlar bulunmadığını söylemek mümkün. Bu alanda çalışmayı düşünen kişilere İletişim Fakültesi ya da Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olmak çeşitli avantajlar sağlar.

Cast direktörü olmak için sadece belli bölümlerden mezun olmak yeterli değil. Bunun yanı sıra bir ajans bünyesinde çalışan kişiler de deneyimleri ışığında cast direktörü olabilir. Üniversitelerin iletişim fakültelerinde yer alan Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü veya Güzel Sanatlar Fakültelerinin Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü gibi alanlardan mezun olan kişiler cast sorumlusu olarak görev yapabilir. Bu mesleğe başlamak için en uygun yolun cast ajanslarından ve işin mutfağında görev almaktan geçtiğini belirtmekte fayda var. Seslendirme alanında cast direktörü olabilmek için stüdyolar ve seslendirme yönetmenleri ile çalışılmayı, burada da işin mutfağına girilmelidir.

Cast Ekibi Ne Demek?

Dizi, film ve reklam sektöründe sıklıkla duyulan cast, film endüstrisinde yer alacak oyuncuların seçimiyle ilgilenir. Bu ekip içerisinde yer alan tüm görevliler de cast ekibi olarak nitelendirilir. Söz konusu cast ekibi içerisinde cast asistanı, cast sorumlusu, cast yardımcısı, cast direktörü, casting ve casting yönetmeni yer alır.

Bir film, dizi veya reklam filminin ortaya çıkmasında ekip ve ekipman desteği büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kamera önünde yer alacak oyuncuların seçilmesi ve oyuncunun rolü ile uyum içerisinde olması bir yapımın başarısını doğrudan etkiler. Bu noktada cast ekibi projenin başından sonuna kadar sürece hâkim olduğu için başarıyı en çok etkileyen faktörlerden biridir.

Seslendirme ve Dublaj Alanında “Ses Cast”i Ne Anlama Gelir?

Seslendirme ve dublaj alanında “Ses Casti” veya “Seslendirme Casti”, bir projede yer alacak olan karakterlerin seslendirme sanatçılarını seçme sürecine verilen isimdir. Bu süreçte, karakterlerin özellikleri ve projenin tonuna uygun olan en uygun sesleri seçmek için bir casting çağrısı yapılır ve adaylar arasından en uygunları seçilir. Ses Casti, bir seslendirme projesinin başarısı için önemli bir adımdır.

Ses cast’i oluşturulurken seslendirme sanatçısı voice test verebilir ya da seslendirme sanatçısının daha önceki çalışmalarına ve demolarına göz atılır. Seslendirme alanında çalışmak isteyenlere ise önerimiz Ses Analizi yaptırmalarıdır. Yapılan ses analizi ile uzman ellerden bir analiz alırsınız ve bu analize göre kendinizi geliştirebilirsiniz. BiberSA Prodüksiyon bünyesinde yapılan Ses Analizi’ne aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş