Voice Test Nedir?

Voice Test Nedir?

Voice test, namıdiğer ses denemesi adı verilen süreç seslendirme ve dublaj alanıyla kıyıdan köşeden ilgili herkesin sıkça duyduğu bir tabirdir. Genelde seslendirme ve dublaj alanında çalışmak isteyenler “voice test verir” ya da “voice teste girer”. Yönetmeninden stajyerine heveslisinden profesyoneline herkesin duyduğu bu voice test nedir? Ses denemesini kim, neden yapar? En önemlisi de ses değerlendirmesini kim yapar? Hadi gelin, bu yazıda aklınızda hiç soru işareti kalmadan bu soruların cevabını bulalım.

Voice Test Nedir?

Voice test seslendirme ve dublaj alanıyla ilgili bir terim. Son zamanlarda dijital platformların artması seslendirme ve dublaj alanındaki ihtiyaç da doğru oranda artış gösterdi. Ancak maalesef her “sesi güzel” olan seslendirme/dublaj yapacak yeterlilikte olamıyor. Ses rengi ve tonu bu işi yapmak için sadece bir etken; diksiyon, doğru nefes kullanımı, metne duygu katmak gibi pek çok teknik unsur bulunmakta. Ayrıca mikrofon oyunculuğu ya da seslendirme sanatçısı seslendirme işinin sadece bir kısmı. Bir metnin seslendirilmesinin oluşmasında tekniker, cast direktörü, ses yönetmeni gibi önemli hatta kilit roller bulunmakta. Dolayısıyla seslendirme / dublaj kendi başına kocaman bir sektör. Her sektörde olduğu gibi de yetenekli insandan ziyade yetkin insan arayışı burada da bulunmakta. Voice test, bu yetkinliği belirlemekte ilk adımı oluşturuyor. 

Voice test, cast direktörü tarafından seçilen mikrofon oyuncusunun diğer adıyla dublaj sanatçısının film sahnesinden kısa bir kesiti seslendirmesine denir.

Voice test nedir | voice test 2

Voice Test ya da Ses Denemesini Kim İster?

Talep yayın platformundan gelebileceği gibi yayın platformunun çalıştığı prodüksiyon ajansı tarafından da gelebilir. Burada sadece dublajdan bahsetmiyoruz. Seslendirme alanında da pek çok alan ve ihtiyaç bulunmakta. Reklam seslendirme, kitap seslendirme gibi pek çok alanda değerlendirilmek üzere voice test verebilirsiniz.

İş sahiplerinin direkt dublaj ya da seslendirme yapacak kişiyi araması çok ama çok nadir bir olaydır. Çünkü seslendirme ya da dublaj hangi amaçla olursa olsun yalnızca metin okumak ile ilgili değildir. Seslendirme, yapbozun sadece bir parçasıdır. Seslendirmeden sonra müzik, efekt, düzenleme gibi son ve en etkili işler ses yönetmeni tarafından yapılır. Dolayısıyla ses testini de ya cast direktörü ya da ses yönetmeni ister. Değerlendirme süreci ise bambaşka bir yolculuktur.

Voice Test Nasıl Yapılır? Kendi Başınıza Ses Deneme Kaydı Alabilir misiniz?

Dublaj için voice test sürecini ele alalım. Eğer bir cast direktörü ile çalışıyorsanız bu sürecin planlaması onun tarafından gerçekleştiriliyor.  Şu adımlar izleniyor:

  • Esere ve karaktere en uygun sesler cast direktörü tarafından seçiliyor. Bu seçimde öncelik stüdyonun ses bankası oluyor. Eğer burada sesler yeterli gelmezse yeni sesler isteniyor.
  • Karaktere en uygun olan sesin sahiplerine bir stüdyo randevusu veriliyor. Bu randevular birbirine yakın, bazen de aynı gün içinde olabiliyor. 
  • Mikrofon oyuncularına seçilen bölümü seslendirmesi isteniyor. Bu genelde kısa bir bölüm oluyor.

Peki siz evde voice test alabilir misiniz? Burada çalıştığınız direktör, stüdyo sahibinin programı önemli. Ancak elbette cep telefonunuzdan ses kaydı alıp ilgili kişiye atabilirsiniz. Ancak bir ses stüdyosunun imkanlarının sesin kalitesi üzerinde etkili olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin.

Voice Test Değerlendirme Süreci Nasıldır? Ne Zaman Cevap Gelir?

Voice test için başarılıp olup olmamak sesin karakterle uyumlu olmasına bağlıdır. Sesinizin, ilgili oyundaki karakter ile örtüşmesi, karakterdeki duyguyu sese yansıtabilmeniz olumlu cevap almanızı sağlayan etmenlerdir. Peki buna kim karar verir?

Voice test için sanatçının geçip geçmediğine yayın platformunun global temsilcileri karar verir. Eğer işin aciliyeti varsa yayın platformunun Türkiye temsilcileri sürece dahil olur.

Herkes Voice Teste Katılabilir mi? Katılım Şartları Bulunur mu?

Voice test, herkesin katılabileceği bir süreç değildir. Dijital platformların çoğalması ile seslendirme sanatçılarına ihtiyaç artmış olsa da her yetenek eğitime açık olmayabilir. Sektördeki ihtiyaç yetenekten ziyade eğitimli, yetkin insan yönündedir. Bu bakımdan seslendirme sanatçısı ya da mikrofon oyuncusu olmak için önce bu işin eğitiminin alınması, yeterliliğin ispatı söz konusudur.

Voice test sürecinde karaktere uygun ses önceliktir. Seslendirme oyuncusunun karakter ile bağ kurması gerekir ki zaten bu işin adının mikrofon oyuncusu olmasının nedeni de budur. Karakter, kendi dilinde duyguyu nasıl veriyorsa mikrofon oyuncusunun da seslendireceği dilde o duygu verebilmesi gerekir. Mikrofon oyuncusu, ancak karakter ile bağ kurduğunda bu duyguları seyirciye aktaracaktır. 

Her rolün tecrübeli mikrofon oyuncularına verilmesi söz konusu değildir. Her sektörde olduğu gibi dublaj sektörü de yeni seslere, genç yeteneklere şans vermektedir. Elbette dublaj stüdyoları ile temas halinde olan, hatta burada stajyerlik yapabilenler hiç stüdyo kokusu almayanlara göre işe daha yakın olacaktır.  

Voice test nedir nasıl yapılır

Voice Test Yapan Dublaj Stüdyoları Hangileridir?

Voice Test dublaj stüdyoları tarafından yapılmaktadır. Alanında başarılı, sektörün başat isimleriyle çalışan seslendirme stüdyolarının ise neredeyse tamamı İstanbul’da yer almaktadır. 

Dizi ve filmin internet üzerinden izlendiği günümüzde popüler dijital platformlar yayınlandıkları ülkenin seslendirmesini mutlaka eklerler. Bu nedenle de dublaj alanında dijital yayınlar önemli bir iş sahibidir. Bazı platformlar bu ihtiyaçlarını inhouse şekilde yani kendi içlerinde kurdukları seslendirme stüdyoları ile karşılarlar. Ancak hatra sayılır sayıda iş de cast direktörleri, prodüksiyon ve dublaj ajansları ile yapılmaktadır.

Özet

Voice test, özellikle mikrofon sanatçısı olmak isteyen ve bu konuda mesleki yeterliliğini kanıtlayan, yetenekli kişilerin yolunu açmaktadır. Voice test, cast direktörü ve ender de olsa stüdyo sahibi/ses yönetmeni ile koordine edilen bir süreçtir.

Proje geldiğinde stüdyo önce kendi ses bankasını değerlendirir. Eğer kendi ses bankasında (Bibersa Ses Bankası) karaktere uygun bir ses yoksa (burada dikkatinizi çekeriz oyundaki karakter esastır, karakteri canlandıran yabancı oyuncu değil) cast direktörüne ya da eğer varsa stajyerlere başvurur ve onlardan vocie test alır. Voice testi alınan oyuncular arasından karakteri en iyi yansıtan ses, iş sahibi kanal ya da yayın temsilcileri tarafından seçilir.

Bir mikrofon oyuncusu birden fazla voice test verebilir, aynı anda birden fazla karakter için ses testine girebilir. 

BiberSA Prodüksiyon için voice test vermek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak bir ses analizi yaptırmalısınız. Ses Analizini doğrudan seslendirme yönetmeni yapmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş