Doğu Aytun Kimdir: Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Doğu Aytun

doğu aytun kimdir

Doğu Aytun Kimdir: Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Doğu Aytun

Doğu Aytun Kimdir? Hangi dizi ve filmlerde rol aldı. Ünlü oyuncu Aytun hakkında merak edilen tüm detaylara bu yazımızda yer vereceğiz. 

Payitaht Abdülhamit dizisi ile adından sıkça söz ettiren Doğu Aytun, oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak kariyerini şekillendiriyor. Bugüne kadar pek çok film ve dizide yer alan Doğu Aytun, çoğunlukla seslendirme projelerinde öne çıkıyor. İyi bir seslendirme sanatçısı olan Aytun, aynı zamanda reklam çalışmalarının aranan seslerinden biri olarak biliniyor. Kapsamlı bir eğitim hayatına sahip olan Aytun, hem Türkiye’de hem de yurt dışında eğitim alarak kariyerini zenginleştirmeyi başarmış bir isim. 

Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Doğu Aytun, meslek hayatını tiyatro sahnelerinde şekillendirmiştir. Ankara Sanat Tiyatro’sunda görev alan Aytun, ilk sahnesine ise 1989 yılında çıkmıştır. Doğu Aytun kariyerini tiyatrodan çok seslendirme, sinema ve dizi sektörü ile zirveye taşımıştır. Uzun bir süre Amerika’da yaşayan Doğu Aytun, Türkiye’ye döndüğünden bu yana pek çok dönem dizisinde ve çeşitli filmlerde rol almıştır. 

Doğu aytun kimdir
Doğu aytun kimdir

Doğu Aytun Hayatı: Doğu Aytun Kimdir?

Ünlü seslendirme sanatçısı ve oyuncu olarak bilinen Doğu Aytun 27 Nisan 1970 (53 yaşında) doğumludur. Türkiye’nin yetişkin seslendirme sanatçıları arasında yer alan Aytun, Ankara’da dünyaya gelmiştir. Şimdilerde 53 yaşında olan oyuncu Doğu Aytun, birçok dizi ve seslendirme projesi ile adını sıkça duyduğumuz isimlerden biridir. Doğu Aytun Türkiye’de doğmuş ancak uzun yıllar Amerika’da yaşamış ve orada eğitim almış bir sanatçıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde oyunculuk eğitimi alan ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı, ülkemizde yer aldığı çalışmalarda da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Pek çok filmde karşımıza çıkan Doğu Aytun’un en dikkat çeken projelerinin başında Cesur Araba adlı yapım yer alır. 

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı kimliği ile öne çıkan Doğu Aytun, üniversite eğitimini Florida’daki Southeastern Üniversitesi’nde başlatmıştır. Aytun burada İşletme Bölümü’ne başlayarak lisansını tamamlamıştır. Daha sonra oyunculuğa ve tiyatroya olan ilgisi nedeniyle oyunculuk eğitimleri almak için yurt dışında kalmaya devam etmiştir. Doğu Aytun, oyunculuk eğitimi için University of Southampton Highfield Campus’e katılmıştır. Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Doğu Aytun burada, oyunculuk eğitiminin yanı sıra sahne ve dramaturji dersleri alarak kendini geliştirmeye devam etmiştir.

Doğu Aytun, yurtdışı eğitimlerinin yanı sıra Türkiye’ye gelerek Ankara Sanat Tiyatrosu’nda da oyunculuk eğitimi almıştır. Oyunculuk ile seslendirme sanatını birleştiren nadir isimlerden biri olan Aytun, ülkemizde yayınlanan dönem dizilerinin en çok aranan isimlerinden biridir. Payitaht Abdülhamid dizisi ile sevenlerinin karşısına çıkan Doğu Aytun, İtalyan Enzo karakteri ile adeta bütünleşmeyi başarmıştır.

İyi bir oyuncu olan Aytun, akıcı ve pürüzsüz ses tonu sayesinde rolünü bir kat daha güzelleştiren sanatçılar arasında yer alır. Televizyon ve sinema dünyasına atılan Doğu Aytun, ilk olarak 1990 yılında yayınlanan Cumhuriyet adlı dizideki rolüyle sanat dünyasındaki yerini almıştır. Daha sonra ise 2000’li yılların başında seyirciyi ekrana kilitleyen Kavak Yelleri dizisinde rol alarak adını hafızalara kazımayı başarmıştır. 

Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Olarak Doğu Aytun Kimdir?

Doğu Aytun seslendirme sanatçısı ve oyuncu kimliğini birleştirerek ortaya unutulmaz projeler çıkarmayı başarmış bir sanatçıdır. Türkiye’de aldığı eğitimlerle yurt dışındaki eğitimleri harmanlayan usta oyuncu, seslendirme çalışmalarında da oyunculuğunu konuşturmuştur. Ünlü seslendirme ve dublaj sanatçısı Doğu Aytun’u çoğunlukla yabancı filmlerin Türkçe dublajında ve reklam çalışmalarında görüyoruz.

Aynı zamanda iyi bir oyuncu olan Doğu Aytun oynadığı diziler ve filmlerle izleyiciden tam not almayı başarıyor. Ünlü oyuncu Aytun’un son yıllarda içinde yer aldığı en önemli dizilerin başında ise Şahsiyet, Payitaht Abdülhamid ve Kış Güneşi geliyor. 

Peki, Doğu Aytun bugüne kadar hangi projelere ses verdi? İşte Doğu Aytun’un seslendirme sanatçısı olarak yer aldığı yapımlar ve rolleri;  

  • Amerikan Rüyası- Frankie Faison: 1988 yılında vizyona giren Amerikan Rüyası filmi, Afrikalı bir prensin kendine eş bulmak için Amerika’ya gelişini ve onun başında geçen olayları anlatıyor. Türkçe seslendirmesi yapılan Amerikan Rüyası’nın seslendirme kadrosunda Doğu Aytun da yer alıyor. Aytun bu filmde Frankie Faison’un oynadığı ev sahibi karakterine ses veriyor. 
  • Away- Alessandro Juliani: Away dizisi komutan Emma Green’in tehlikelerle dolu üç yıllık Mars yolculuğuna katılmak için eşini ve kızını arkasında bırakması ile başlıyor. Astronotlarla dolu bu yolculukta Doğu Aytun, Dr. Lawrence Madigan’ı canlandıran Alessandro Julian’ı seslendiriyor. 
  • Batman- Billy Dee Williams: Bir süper kahraman filmi olan Batman serisi suç ve olayların çözümü etrafında şekilleniyor. Maceralarla dolu bu Batman serisinde Doğu Aytun ise Harvey Dent’ı oynayan  Billy Dee Williams’ın Türkçe dublajını gerçekleştiriyor. 
  • Bıçağın İki Yüzü Donal Logue: 1998 yılında vizyona giren Bıçağın İki Yüzü, birbirini seven bir çift olan Sarah ve Jean’ın mutlu giden ilişkisinin François’in hayatlarına girmesiyle bambaşka bir hal almasını konu ediyor. Doğu Aytun Bıçağın İki Yüzü film serisinde Dolan Logue’nin oynadığı Quinn karakterini seslendirirken karşımıza çıkıyor. 
  • Çelik Yumruklar- Kevin Durand: Bu filmde dünyanın iki numaralı boksörü olan Charlie Kenton’un değişen kurallar nedeniyle her şeyini kaybetmesi anlatılıyor. Çelik Yumruklar filminin Türkçe seslendirme kadorusunda ise Doğu Aytun karşımıza çıkıyor. Doğu Aytun burada Kevin Durand’ın hayat verdiği Ricky karakterinin seslendirmesini üstleniyor. 
  • Focus- Dotan Bonen: Usta dolandırıcı Nicky’nin soygut konusunda onun kadar usta olan Jess ile karşılaşmasıyla birlikte film aksiyon dolu sahneler sunuyor. Türkçe seslendirmesi de yapılan bu filmde Doğu Aytun, Dotan Bonen’i seslendiriyor. Dotan Bonen’in filmde canlandırdığı karakter ise Gordon. 

Doğu Aytun İletişim 

Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı olan Doğu Aytun hala seslendirme çalışmalarına devam eden ünlü isimlerden biri. Yeni yapılan yapımların Türkçe dublajında gördüğümüz Doğu Aytun, aynı zamanda oyunculuk ve reklam seslendirme kariyerine de devam ediyor. Ünlü oyuncu Doğu Aytun, Türkiye’nin markaları ile çeşitli seslendirme projeleri yürütüyor. Aytun’un ses verdiği en önemli markalar ise banka, kozmetik ve telekom sektöründe yer alıyor. 

Seslendirme projelerinin aranan seslerinden biri olan Doğu Aytun’un, bugüne kadar içinde yer aldığı pek çok yapım bulunuyor. Usta seslendirme sanatçısı Aytun, şimdilerde BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçerek birçok global markayla seslendirme çalışmaları yürütüyor. Seslendirme sanatçısı Aytun’un BiberSA için yapmış olduğu demo çalışmalarına ulaşmak için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü seslendirme sanatçısı Doğu Aytun iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş