Kadir Özübek Kimdir?

Kadir Özübek Kimdir?

Ayı Yogi seslendirmesi ile hafızalardaki yerini alan Kadir Özübek kimdir? Bu yazımızda Özübek’in sanat yaşamına ve seslendirdiği yapımlara yer vereceğiz. 

Ünlü seslendirme sanatçısı Kadir Özübek, Türkiye’nin önde gelen dublaj sanatçılarından biri. Sanat yaşamına erken dönemlerde başlayan Özübek, radyoculuk yaparak bu mesleğe ilk adımını atıyor. 1996 yılının sonlarında seslendirme ve dublaj çalışmalarına geçiş yapan Kadir Özübek daha çok; seslendirme, dublaj, haber perfore, fragman, program sesi ve dış ses çalışmalarında yer alıyor. Kırk binin üzerinde seslendirmesi bulunan Kadir Özübek, aynı zamanda Walt Disney’in Türkiye sesi olarak karşımıza çıkıyor. On dört yıldır Walt Disney’in sesi olan ünlü seslendirme sanatçısı Özübek’in en çok hatırlanan yapımlarının başında Ayı Yogi seslendirmesi geliyor. 

Kadir Özübek, seyrettiğimiz yabancı filmlerin oyuncularına ses veren ünlü dublaj sanatçıları arasında yer alarak görünmez kahraman olmaya devam etmektedir. Türkçeyi etkili ve anlaşılır bir biçimde kullanmayı başaran Özübek, bugüne kadar pek çok ünlü isme sesini vermiştir.   Adından sıkça söz ettiren ünlü seslendirme sanatçısı Forest Whitaker, John Goodman ve Eddie Murphy gibi isimlerin Türkçe dublajını gerçekleştirmiştir. Film ve belgesel seslendirmelerinde rol alan Kadir Özübek, aynı zamanda animasyonlar ve çizgi filmler için de mikrofon başına geçmeyi sürdürmektedir.

Kadir Özübek Kimdir: Kadir Özübek Seslendirme Projeleri

Kadir Özübek seslendirdiği karakterler ile bütünleşerek, aktörün rolünü en iyi şekilde seslendirmeyi başaran isimler arasında yer alır. 1992 yılında radyo programı ile kariyerine başlangıç yapan Özübek, radyo yayıncılığının format yayıncılığına dönmesiyle birlikte dublaj sektörüne geçiş yapmıştır. Dijital platform yapımlarında seslendirme çalışmaları yürüten ünlü seslendirme sanatçısı bunun yanı sıra pek çok reklam filminde de yer almıştır. Türkiye’nin  seslendirme ve dublajda ön sırada yer aldığını ifade eden Özübek, kariyeri boyunca pek çok ünlünün Türkçe seslendirmesini üstlenmiştir. 

Radyoculuk kariyerinin ardından seslendirme sektörü ile yolları kesişen Özübek, usta çırak eğitiminden geçerek bugünlere ulaştığını ifade eder. Alanında başarılı bir seslendirme sanatçısı olan Kadir Özübek sanat yaşamı boyunca pek çok ünlü ismin sesi olma fırsatını yakalamıştır. Ünlü seslendirme sanatçısı özellikle Eddie Murphy ve Danny DeVito gibi ünlü isimlerin içinde yer aldığı yüzlerce karaktere ses vermiştir. 

Ünlü dublaj sanatçısı Kadir Özübek seslendirme çalışmalarını yürütürken, işi yapan kişinin aktörün karakteri ile bütünleşmesi gerektiği görüşünü savunur. Bugüne kadar yapmış olduğu tüm film çalışmalarında Özübek’in ünlü isimleri adeta yaşayarak seslendirdiğini görüyoruz. Peki Kadir Özübek şimdiye kadar hangi ünlü isimleri ve karakterleri seslendirdi? İşte Özübek’in sesiyle hayat verdiği en ünlü isimler ve rol aldığı yapımlar; 

 • Kong Kafatası Adası filminde John Goodman’ı 
 • Resident Evil: Son Bölüm filminde Fraser James’i 
 • Mike ve Dave filminde Erik Griffin’i 
 • The BFG filminde Michael Adamthwaite’ı 
 • Frontier filminde Alun Armstrong’u 
 • Kod 999 filminde Anthony Mackie’i 
 • Get Hard filminde Ron Funches’i 
 • Kod Adı Olympus filminde Phil Austin’ı 
 • Hızlı ve Öfkeli 6 filminde Stanton Rutledge’i 
 • Örümcek Adam 3 filminde Bill Nunn’ı 
 • Esaretin Bedeli filminde John Horton’ı 

Seslendirme Sanatçısı Olarak Kadir Özübek Kimdir?

Dublajın bir seslendirme çalışması olmasının yanı sıra iyi bir oyunculuk gerektirdiğini düşünen Kadir Özübek, tüm seslendirme çalışmalarında oyunculuk yeteneği ile izleyicinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Seslendirdiği karakterlerle bütünleşen Özübek; film, dizi, animasyon ve çizgi film çalışmalarının tamanında adeta karakteri yaşayarak okuyor. Kadir Özübek şimdiye dek yaptığı dublaj çalışmalarında Forest Whitaker, John Goodman ve Eddie Murphy gibi isimlerin Türkçe seslendirmesi ile akıllardaki yerini alıyor. Çizgi film ve animasyon seslendirmelerini daha çok sevdiğini ifade eden Özübek, bu alanda oldukça yaratıcı ve eğlenceli işler ortaya çıkarıyor. 

Çizgi film ve animasyon söz konusu olduğunda Kadir Özübek’in en meşhur çalışmalarının başında Ayı Yogi, Kas Adam ve Buz Kralı geliyor. Türkiye’de ilk olarak Gazanfer Özcan’ın konuştuğu Ayı Yogi karakteri ilerleyen dönemlerde Kadir Özübek’e geçiyor. Ayı Yogi’yi seslendiren sanatçı olarak hafızalarımıza kazınan Kadir Özübek, bu yapımda Dan Aykroyd’a ses veriyor. 

Kadir Özübek’in Seslendirdiği Filmler ve Karakterleri 

Türkçe dublaj çalışmalarının en çok aranan isimlerinden biri olan Özübek’in sesi ile zenginleştirdiği pek çok film, çizgi film ve animasyon bulunuyor. İşte Kadir Özübek’in seslendirdiği filmler ve karakterleri; 

 • Ayı Yogi – Dan Aykroyd: Ayı Yogi seslendirmesi ile adını geniş kitlelere duyuran Kadir Özübek, uzun yıllardır Ayı Yogi çizgi film karakterine ses veriyor. Bir dönemin en sevilen çizgi filmleri arasında yer alan bu seride Özübek, Dan Aykroyd’ un sesi oluyor. 
 • Elma Sokağında Kabus Serisi –  Freddy Krueger: Tüyler ürpertici bir film serisi olarak karşımıza çıkan Elma Sokağında Kabus’ta Freddy karakteri insanların rüyalarına girerek onlara zarar veriyor. Bu film serisinde Wes Craven tarafından yaratılmış kurgusal bir karakter olan Freddy Krueger’i ise Kadir Özübek seslendiriyor.
 • Bay ve Bayan Smith: Brad Pitt ve Angelina Jolie bu filmde, birbirinden habersiz iki kiralık katil olarak evliliklerini sürdürüyorlar. İkilinin birbirini öldürme savaşı verdiği bu film aksiyon ve macera dolu bir seyir sunuyor. Bay ve Bayan Smith filminde Dr. Wexler’i oynayan William Fichtner’a Kadir Özübek ses veriyor. 
 • Esaretin Bedeli John Horton:  Duygu yüklü Esaretin Bedeli filmi Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı novellasından uyarlanıyor. Bu filmde masumiyetini kanıtlamasına rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne’in hikâyesi konu ediliyor. Esaretin Bedeli’nin Türkçe seslendirmesinde Kadir Özübek, 1946 Yargıcı oynayan John Horton’u seslendiriyor. 
 • Zodiac – Philip Baker Hall:  Zodiac filmi 1960’lı yılların sonundan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahillerinde seri cinayetler işleyen ve kendine Zodiac adını veren bir katilin yakalanmasını konu alıyor. Bu filmde Sherwood Morrill karakterini oynayan Philip Baker Hall’in Türkçe seslendirmesini ise Kadir Özübek yapıyor. 
 • Testere 2 – Tim Burd:  Kurbanlarına korku dolu oyunlar oynatan Testere 2 filminde izleyici adeta bir ölüm kalım savaşı veriyor. Korku ve gerilim filmlerinin aranan seslerinden olan Kadir Özübek ise Testere 2 filminde Tim Burd’u seslendiriyor. Tim Burd Testere 2 filminde Obi Tate karakterini oynuyor. 

Kadir özübek kimdir

Kadir Özübek İletişim

Kariyer hayatına başladığı günden bu yana Kadir Özübek aksiyon, korku ve macera dolu pek çok yapımda Türkçe dublaj sanatçısı olarak yer alıyor. Çizgi film ve animasyon sektöründe de sıkça gördüğümüz Özübek, seslendirme işinin iyi bir eğitim sürecinden sonra gelmesi gerektiğine inanıyor. Ünlü seslendirme sanatçısı Kadir Özübek bu anlamda; diksiyon, oyunculuk ve dublaj gibi önemli eğitimleri genç nesillerle buluşturuyor. Türkiye’nin önde gelen erkek dublaj sanatçılarından biri olan Özübek, film ve dizi projelerinin yanı sıra reklam filmleriyle de mikrofon başına geçiyor. 

Ünlü dublaj ve seslendirme sanatçısı Kadir Özübek’i Türkiye’nin önde gelen kozmetik, sigorta, içecek ve otomobil reklamlarında sıkça görüyoruz. Bugüne kadar sayısız karaktere, ünlüye ve yapıma ses veren Kadir Özübek aynı zamanda BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçiyor. BiberSA bünyesinde farklı projelerde yer alan Kadir Özübek’e ait demo çalışmalarını görmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ünlü seslendirme sanatçısı Kadir Özübek iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş