Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Aydoğan Temel Kimdir?

Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Aydoğan Temel Kimdir?

Uzun yıllardır televizyon ekranlarında sesiyle yer alan Aydoğan Temel, birçok programın dış sesi olarak biliniyor. Televizyon ekranlarında yayınlanan günlük programlarda görev alan  Temel hiçbir zaman kamera önüne geçmiyor. Haliyle Aydoğan Temel kimdir sorusu özellikle seslendirme ve dublaj meraklıları tarafından sıkça soruluyor.

Aydoğan Temel dış ses olmasının yanı sıra daha pek çok yeteneğiyle de izleyici karşısına çıkıyor. Yemekteyiz ve Temizlik Benim İşim gibi ünlü programlara dış ses olan Aydoğan Temel, aynı zamanda bir tiyatrocu. 

Tiyatrocu Aydoğan Temel’in, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptığı biliniyor. Aynı zamanda halk dansları eğitmeni olarak görev alan Aydoğan Temel’in dublaj sanatçılığıyla da ilgileniyor. Sözlendirmen ( dublaj) olarak izleyici ile buluşan ünlü dış sesi  televizyon projelerinde sıklıkla görmeniz mümkün. Dış ses Aydoğan Temel  televizyon için film – yarışma – dizi yazarlığı, tiyatro eğitmenliği ve seslendirme çalışmaları yürütüyor.  

Aydoğan temel kimdir? Aydogan temel kimdir?
Aydoğan temel kimdir? Aydogan temel kimdir?

Aydoğan Temel Kimdir?

Televizyon ekranlarından dış ses olarak bilinen Aydoğan Temel, 1966 Balıkesir doğumludur. Tiyatro eğitimi alan ve yüksek lisans yapan ünlü dış ses, aynı zamanda yabancı filmlerde dublaj sanatçısı olarak görev almıştır. Ekranlardaki yerini 1983 yılında alan Temel; dizi, çizgi film, sinema filmi, belgesel ve reklam filmlerinde dublaj yapmıştır. Hem seslendirme hem de dublaj alanında başarılı işlere imza atmıştır. 

Aydoğan Temel, Show TV’de bir dönem yayınlanan Pazar Keyfi magazin programında dış ses olarak görev alan kişidir. Klasik seslendirmelerin dışına çıkarak fark yaratan Aydoğan Temel izleyicinin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Aydoğan Temel’in Kendi Yazdığı ve Başrolünü Oynadığı Filmi: Komik Bir Aşk Hikayesi

Ekranın dışında kalan Temel, 2010 yılı itibariyle sahnenin önünde de yer almaya başladı. ATV ekranlarında yayınlanan Yalancısın Sen dizisinde Ferdi karakterine hayat verdi. 2011 yılında vizyona giren Komik Bir Aşk Hikayesi adlı sinema filminin senaryosunu yazan Aydoğan Temel aynı zamanda baş rolünde oynadı. Fragmanı da oldukça ses getiren filmin yönetmenliğini Cüneyt Yosulçay üstlenmişti. Aydoğan Temel’in senaristliğini üstlendiği ve aynı zamanda başrolünde oynadığı filmin oyuncu kadrosunda Arzu Yanardağ (Leyla rolü ile), Zeynep Gülmez (İlkay rolü ile) ve ünlü tiyatrocu ve sinemacı Ercüment Balak bulunuyordu.

Aydoğan Temel, şimdilerde Temizlik Benim İşim programında dış ses olarak görev alıyor. Aynı zamanda Aydoğan Temel, Zuhal Topal ile Sofra’da programında sunucu olarak izleyici ile buluşuyor. 

Aydoğan Temel Seslendirdiği Karakterler Nelerdir?

Aydoğan Temel 1983 yılından beri oyuncu, seslendirme sanatçısı ve senarist kimliği ile ekranlardaki yerini koruyor. Televizyon ekranlarının arkasındaki ses olarak görevini sürdüren Temel, pek çok filmin dublajında da karşınıza çıkıyor. Şimdilerde ise gündüz kuşağında yayınlanan yarışmalarda Aydoğan Temel’i dış ses olarak bizlere sesleniyor

Fox ekranlarında Kadir Ezildi’nin sunuculuğunu üstlendiği Temizlik Benim İşim programında merak ettiğiniz o sesin sahibi Aydoğan Temel. Aynı zamanda Aydoğan Temel Zuhal Topal ile birlikte yer aldığı yemek programında da dış ses olmaya devam ediyor. 

Aydoğan Temel sinema sektöründe ekranın arka planında kalan güçlü seslerden biri.  Genelde dış ses olarak tanınan Temel, aslında pek çok filmin dublajında görev aldı. Aydoğan Temel’in  seslendirdiği yabancı oyuncılar arasında ise; William Macy, John Malkovich, Gary Oldman, Kevin Spacey, Tcheky Karyo, Gerard Depardeiu yer alıyor.

Sesine herkesin aşina olduğu Aydoğan Temel seslendirmeleri ile izleyicinin dikkatini çekmeyi başarıyor. İşte Aydoğan Temel’in seslendirdiği dizi, film ve karakterler;

 • Plastip Şov ( 16 karakterin seslendirmesi) 
 • Maske- Reg
 • Ayı Teddy 2 – Müşteri
 • Ayrılan Kalpler- Diego 
 • 23 Numara- Jim Carrey
 • Cennet Gibi – Jack 
 • Cheaper By The Dozen- Steve Martin 
 • Kung Fu Yoga- Jackie Chan 
 • Leon- Gary Oldman 
 • Lost- Andrew Divoff 
 • Mad Max- Hugh Keays 
 • İhtiyar Delikanlı – Dae- han ji 
 • Ocean’s 3- Al Pacino 
 • Ölü Adam- Gabriela Byrne 
 • Walter’in Fantastik Dünyası-  William Macy
 • Testere- Jig Saw 
 • Yedi- Kevin Spacey 
 • Sherlock Holmes – Robert Downey 
 • Sherlock Holmes Gölge Oyunları – Robert Downey 

Ünlü seslendirme sanatçısı BiberSA için farklı seslendirme ve dublaj projelerinde görev aldı. Halihazırda Bibersa Ses Bankasında ses demosu bulunan sanatçı, seslendirme ve dublaj alanındaki başarılı performanslarına Bibersa’nın tecrübesi ve alt yapısının da katkısı ile devam ediyor. Reklam ve tanıtım seslendirme alanında Bibersa ile yolları kesişen Aydoğan Temel, birçok markanın sesi olarak zihnimizin bir köşesinde kalmaya devam ediyor.

 

Aydoğan Temel İletişim 

Dublaj sanatçısı Aydoğan Temel, meslek hayatına başladığı günden bu yana pek çok ünlü ismin sesi olmuştur. Özellikle Kevin Spacey konuşmaları ile hafızalardaki yerini alan Aydoğan Temel, birçok yabancı film diziye ses vermiştir. Son dönemlerde Temel, film ve dizi dublajlarının yanı sıra televizyon ekranlarında da yer almaya başlamıştır.Yemekteyiz dış sesi olarak bilinen Aydoğan Temel ekranın arkasında konumlanan ve programa renk katan önemli bir karakter. 

Ünlü seslendirme sanatçısı Temel, dizi ve film projelerinin yanı sıra reklam çalışmalarıyla da kariyerini şekillendirmeye devam ediyor. Dublaj sanatını icra eden ender yetişkin seslerden biri olan Aydoğan Temel, aynı zamanda BiberSA Prodüksiyon için mikrofon başına geçiyor. Önde gelen markalar için projelere sesiyle eşlik eden Aydoğan Temel’in BiberSA bünyesinde pek çok seslendirme çalışması bulunuyor.

 Aydoğan Temel iletişim kurmak ve seslendirme çalışmalarına ulaşmak için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş