Metin Seslendirme Süreci: Yazıyı Sese Çevirme Nasıl Yapılır?

metin seslendirme

Metin Seslendirme Süreci: Yazıyı Sese Çevirme Nasıl Yapılır?

Metin seslendirme ya da metni sese dönüştürme hem dijital platformlarda hem de reklamcılık sektöründe çok sık kullanılan bir seslendirme koludur. Reklam metinlerinin sese çevrilmesi olarak da bilinen, metin seslendirme nedir? Metin seslendirme adımları  nelerdir?

Reklam veren şirketlerin bilgilerini, misyon ve vizyonlarını anlatan; ürün veya hizmet ile ilgili bilgi içeren ve bunu tüketicinin dikkatini çekecek şekilde oluşturan tanıtıcı yazılar reklam metinleri olarak ifade edilir. Reklam metinleri radyo, televizyon, gazete, dergi, dijital mecralar gibi medya alanları için oluşturulur ve her reklam alanı için farklı reklam metni formatı vardır. Gazete ve dergi gibi basılı medyada görsel ağırlıklı reklamlar öne çıkarken televizyon ve dijital mecralarda görsel, ses ve yazılı metin bir bütündür. Radyo reklamları ise ses ve reklam metninden oluşur.

Metin Seslendirme Nedir?

Bir reklam metninin amacı ticari üreticiye bir ürün veya hizmeti satmak için gereken içeriği vermektir. İyi bir reklam metni tüketicinin dikkatini çeker, marka tanınırlığı oluşturur ve izleyiciyi ürün veya hizmeti satın almaya teşvik eder. Reklam metninin seslendirilmesi ise metin seslendirme olarak ifade edilir. Reklam metninin izleyici ve tüketiciye vermek istediği mesajın en doğru ve akılda kalıcı şekilde aktarılması metin seslendirme yeteneğine bağlıdır. Reklam filmi, tanıtım filmi, belgesel, santral anons gibi farklı projeler için metin seslendirme yapılır.

Proje içeriği ve amaçlarını açıklayan reklam metin brief’i reklam yazarları tarafından yazılır. Reklam metni tamamlandıktan sonra müşteri ve ajans ile paylaşılır. Metin, müşteri tarafından onaylandıktan sonra seslendirme aşaması başlar. Metin seslendirme için uygun ses seçimi seslendirme ve dublaj ajansları yönetiminde gerçekleşir. Ses yönetmeni, metnin türüne göre uygun cast oluşturur. Cast seçiminde karakter seslendirmesi içeren metinler için dublaj sanatçıları değerlendirilirken; reklam metinleri için seslendirme sanatçıları tercih edilir. Metin analizi ve metin seslendirme için doğru sesin seçilmesinin ardından seslendirme sanatçısı prova okuması için kayıt stüdyosuna girer. Prova okumasının ardından metin seslendirme kaydı yapılır.

Metin seslendirme için kullanılan bazı metin seslendirme programları bulunsa da bu yazılımlar profesyonel firmalar tarafından tercih edilmemektedir. Metnin duygusunu tam yansıtamayan bu tarz metin seslendirme yazılımları ajanslar ve markalar tarafından olumlu değerlendirilmemektedir.

Metni Sese Dönüştürme Süreci Nasıl İlerler?

Kısaca TTS olarak bilinen “Text-to-Speech” Türkçe’de Metni Sese Dönüştürme olarak kullanılıyor. Metni Sese Dönüştürme hizmeti metni konuşulan ses çıkışına dönüştüren bir konuşma sentezi biçimidir.

Metni Sese Dönüştürme (Text-to-Speech) teknolojisi, dijital metni yüksek sesle okuyan bir yardımcı teknoloji türüdür. Bazen “yüksek sesle okuma” teknolojisi olarak da adlandırılır. Metni sese dönüştürme hizmeti yazılı metnin sesli konuşmaya dönüştürülmesini sağlar. Genellikle, doğal bir insan sesi konuşmasına benzeyen ses dalgaları üreten bu yazılım kelimeleri sese dönüştürür. Bu teknoloji birkaç kelimelik kısa metinleri veya makale gibi uzun metinleri insan sesine çevirmektedir.

Metni sese dönüştürme işlemi, metnin öncelikle bir yazılım ya da cihaz tarafından okunması ile başlar. Bu okuma işlemi, metindeki her bir kelimenin ayrı ayrı taranarak, sesli hale getirilmesini sağlar. Bu aşamada, okuma işlemini gerçekleştiren yazılımın kalitesi ve doğruluğu oldukça önemlidir. Çünkü yanlış okunan ya da telaffuz edilen kelimeler, sonuçta hatalı bir sesli metin ortaya çıkarabilir.

Daha sonra, sesli metin oluşturulduktan sonra düzenlenerek, gerektiği takdirde düzeltmeler yapılır. Bu düzenleme işlemi, metnin daha doğru, akıcı ve anlaşılır olmasını sağlar.

Son aşamada, sesli metin istenilen formatta (mp3, wav, vb.) kaydedilir ve kullanıma hazır hale getirilir. Bu kayıt işlemi de, yine kaliteli bir ekipman ve yazılım kullanılarak yapılmalıdır.

Metni sese dönüştürme sürecinde, doğru yazılım, kaliteli ekipman ve tecrübeli bir ekibin kullanılması oldukça önemlidir. Bu sayede, yüksek kaliteli ve anlaşılır bir sesli metin ortaya çıkarılabilir.

Diyalog Seslendirme

Gerçek yaşamda konuşmalar; sözler, ses tonu ve duygular ile anlam kazanırken diyalog seslendirmeleri için de aynı kural geçerlidir. Diyalog reklam metinleri birden çok ses içerir. Bu metinlerin okuması ve kaydı birkaç seslendirme sanatçısı ile gerçekleşir. Diyalog seslendirme metinleri, seslendirme sanatçılarının oyunculuk yeteneklerini ön plana çıkardıkları teatral öğeler içerir. Diyalog seslendirmenin bir özelliği de metin okumalarında çevre sesler, figüranların konuşur gibi yaptığı ses efekti olan rabarba ve diğer efektlerin kullanılmasıdır. Diyalog metin seslendirme bir tiyatro sahnesi gibidir. Seslendirme sanatçısı oyunculuk yeteneği ile seslendirme yaparak metnin duygusunu izleyiciye aktarır.

Örnek Diyalog Seslendirme Metni

Çocuk: Annecim bunu masanın altında buldum!
Anne: Ay Mithat çok kötüsün… Unuttun sandım! 😊
Baba: Hiç unutur muyum hayatım da sen bana almadın mı bakayım? 😉
Anne: Koçak Gold’da indirim var dediler, tam zevkine göre altın kaplama saat aldım.
Baba: A ben de oradan aldım iyi ki karşılaşmadık. 😊
Çocuk: Oh valla, herkese hediye var bize yok!
Baba: Ben güzel kızımı hiç unutur muyum sana da altın kolye aldım fıstığım. 😊

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak farklı yeteneklere sahip seslendirme sanatçılarının yer aldığı ses bankamızla marka projelerinde çözüm ortağınız oluyoruz. Metin seslendirme, kayıt stüdyoları ve süreç yönetimi alanındaki tecrübemizle hizmet veriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş