Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Birtanem Coşkun Candaner Kimdir?

bitanem candaner coşkuner seslendirme

Seslendirme ve Dublaj Sanatçısı Birtanem Coşkun Candaner Kimdir?

Türk seslendirme sanatçısı olan Birtanem Coşkun Candaner kariyeri boyunca farklı deneyimlere yer vermiş bir isim. Ritmik ve aletli jimnastikte minikler kategorisinde Türkiye birinciliği alan Candaner, aynı zamanda iyi bir oyuncudur. Sanat kariyerini çocuk oyunculuk ile başlayan Candaner’in 18 yaşına kadar devam ettiği biliniyor. İlerleyen dönemlerde seslendirme sanatı ile tanışan Birtanem Candaner, dizi ve film seslendirmeye yönelmiştir. Televizyon ekranlarında ve dijital platformlarda izlediğiniz yapımların arka planında onun sesini sıkça duyabilirsiniz. 

Oyunculuk kariyerini “Sevdiğim Sendin” adlı dizi ile başlatan Candaner, bir süre sonra seslendirme sanatçılığına geçiş yapmıştır. 1986 yılından beri seslendirme sanatıyla ilgilenen Candaner, Hollywood filmlerine de sesiyle hayat vermiş bir isim. Türkiye’nin en iyi kadın seslendirme sanatçılarından Birtanem Candaner, pek çok yapımın Türkçe dublajında aktif rol almaya devam ediyor. 

Birtanem Candaner, oyunculuk alanında sahne önünden çok, sahne arkasında karşımıza çıkıyor. Birtanem Candaner dublaj alanında filmlerin yanı sıra radyo tiyatrolarıyla da yer alıyor. Oynadığı karakterle bütünleştirmeyi başaran Candaner, radyo tiyatrolarındaki rolü ile dinleyicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Birtanem Candaner dizileri kadar tiyatro seslendirmeleriyle de ünlü bir isim. Candaner’in radyo tiyatrosunda ses verdiği üç yapım bulunuyor. Bunlar On Küçük Zenci, Katil Kim ve Kaçık. 

Birtanem coşkun candaner seslendirme sanatçısı
Birtanem coşkun candaner seslendirme sanatçısı

Birtanem Coşkun Candaner Biyografisi

20 Nisan 1975 yılında doğan Birtanem Candaner, çocukluğunda başladığı bale eğitimine Sait Sökmen’in teşvikiyle ritmik jimnastiğe çevirdi. Bu alanda ilerlemeyi sürdüren Candaner daha sonra çocuk oyunculuğa merak sardı. Birçok filmde rol alan Birtanem Coşkuner, bu filmlerde çocuk başrol oyuncu olarak kariyerini şekillendirmeye başladı. Ünlü seslendirme sanatçısının çocukken yer aldığı filmler ise Antepli, Yaşamak Seninle Güzel, Öksüzler ve  Çocuklar Ölmemeli. 

Uzun süre TRT İstanbul Radyosu’nda yer alan Candaner, burada büyük ustalardan artikülasyon fonetik eğitimi aldı. Bu dönemde eğitim alırken hem de Çocuğun Dünyası adlı programda seslendirme görevi üstlendi. Çocukluğunda birden fazla alanda kendini geliştiren Birtanem Coşkun Candaner ilerleyen dönemlerde kariyerini farklı bir boyuta taşıdı. Marmara Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nü okurken seslendirme kariyerini başlattı. 

Brezilya dizilerinin Türkçe seslendirmesini yapan Birtanem Candaner, uzun yıllar sesiyle televizyonlarınıza konuk oldu. Yerli ve yabancı yapımların Türkçe seslendirmesini gerçekleştiren Candaner, 35 yılı aşkın süredir dublaj sektöründe. Birtanem Candaner şimdilerde seslendirme ve dublaj alanında eğitim veriyor ve  seslendirme alanında yeni yeteneklerin yetişmesine katkıda bulunuyor. Film ve televizyon dizilerinden aşina olduğunuz ünlü isim aynı zamanda program hazırlama aşamasında da yer alıyor. Bir televizyon kanalında engelli bireyler için ekran karşısına geçen Candaner, Engelsiz Yaşam programının sunuculuğunu yapıyor. 

Birtanem Coşkun Candaner Seslendirme Yaptığı Diziler

Birtanem Coşkun Candaner seslendirme sanatında uzun yıllardır yer alan ünlü bir isim. Müthiş ses tonunu canlandırdığı karakter ile bütünleştirmeyi başaran Candaner, klasikleşmiş birçok filme sesiyle hayat verdi. Birtanem Candaner denildiğinde akıllara Titanik filminde Kate Winslet’i seslendirmesi geliyor.

İşte sesiyle içinde bulunduğu yapımları bir başka noktaya taşıyan Candaner’in yer aldığı diziler ve karakterleri; 

Aşka Sürgün- Beren Saat 

5 Haziran” 2006 tarihinde yayınlanan Aşka Sürgün dizisi bir döneme damgasını vurmuştu. Birtanem Coşkun Candaner de bu dizide seslendirme sanatçısı olarak yer aldı. Dizideki  Zilan Şahvar Azizoğlu karakterini oynayan Beren Saat’in seslendirmesini Birtanem Candaner gerçekleştirdi. seslendirdi. 

Koçum Benim – Selin Demiratar 

Candaner, 2002- 2003 yılları arasında TRT’de yayınlanan Koçum Benim dizisine sesiyle dahil olmuştu. Tarık Akan’ın başrollerde olduğu bu dizide Candaner, Selin Demiratar’ı seslendirmişti. Selin Demiratar ise Koçum Benim dizisinde Eylül karakterine hayat veriyordu. 

Cinlerle Periler- Gamze Özçelik 

Heyecan ve macera dolu bir dizi olan Cinlerle Periler dizisinde Gamze Özçelik başroller arasında yer alıyordu. Gamze Özçelik bu dizide Yasemin karakterini canlandırırken sesiyle ona hayat veren isim Birtanem Candaner’di. 

Serseri – Gamze Özçelik 

Dizilerde seslendirmesi ile tanınan Birtanem Candaner, Serseri dizisinde de Gamze Özçelik’i seslendirmişti. Serseri dizisiyle kariyerinde çıkış yakalayan Gamze Özçelik dizide Sibel karakterini oynarken Candaner, ona sesiyle hayat veriyordu. 

Birtanem Coşkun Candaner Seslendirme ve Dublajları

Birtanem Coşkun Candaner, 35 yılı aşkın süredir dublaj sektöründe sesiyle ve eğitmenliği ile yer alıyor. Sesiyle oyunculuğunu birleştiren Candaner, bugüne kadar Anne Hathaway ve Kate Winslet gibi önemli isimleri seslendirdi. İşte Birtanem Coşkun Candaner’in geçmişten günümüze seslendirdiği filmler ve karakterler; 

 • Maria Mercedes- Thalia
 • María la del Barrio-  Thalia
 • Marimar-  Thalia
 • Rosalinda- Thalia
 • Titanik- Kate Winslet
 • Pearl Harbor- Kate Beckinsale
 • My Best Friend’s Wedding-  Julia Roberts
 • Pokemon- Misty
 • Dark Angel- Jessica Alba
 • Cennetin Krallığı- Eva Green
 • A Scanner Darkly-  Winona Ryder
 • Rumor Has It-  Jennifer Aniston
 • Bandidas-  Salma Hayek
 • King Kong-  Naomi Watts
 • Kanlı Elmas-  Jennifer Connely
 • Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu-  Keira Knightley
 • Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı-   Keira Knightley
 • Pembe Panter-  Beyoncé
 • Sweeney Todd- Helena Bonham Carter
 • Good Luck Chuck- Jessica Alba
 • License to Wed-  Mandy Moore
 • The Butterfly Effect 2-  Erica Durance
 • Die Another Day- Halle Berry
 • Crazy, Stupid, Love- Emma Stone
 • Bride Wars- Anne Hathaway
 • The Avenger-  Cobie Smulders
 • Terminatör: Sarah Conner Günlükleri – Lena Headey
 • Game of Thrones- Rose Leslie
 • Legend of the Seeker-  Bridget Rega

 

Birtanem Coşkun Candaner’in seslendirdiği en önemli karakterler ve özellikleri; 

Titanik- Rose Dewitt Bukater 

1997 yılına damga vuran Titanik filmi batmayan gemi olarak nitelendirilen bir geminin batışını konu ediyor. Felaket ve romantizm temalarını bir arada sunan bu filmin başrollerinden biri Kate Winslet. Titanik filminde Rose Dewitt Bukater karakterini canlandıran Winslet’in Türkçe seslendirmesini ise Birtanem Candaner üstlenmişti. 

Bride Wars- Emma 

Bride Wars, iki yakın arkadaşın aynı düğün mekanını aynı tarihlerde kiralamak istemesiyle aralarının bozulmasını konu alıyor. Filmde Emma karakterini canlandıran Anne Hathaway’in Türkçe seslendirmesini ise Birtanem Candaner gerçekleştirmişti.

Cennetin Krallığı- Sibylla 

Cennetin Krallığı filmi Haçlı Seferleri’ni konu alan bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. 12. yüzyıldaki Haçlı Seferleri sonrası Kudüs’ün durumunu işleyen filmde Eva Green, Sibylla karakterine hayat veriyor. Sibylla karakterinin Türkçe seslendirmesinde ise Birtanem Candaner yer alıyor. Başrol olan Sibylla, güzelliği ve dik duruşu ile öne çıkıyor. 

Kanlı Elmas- Maddy Bowen 

Madende çalıştırılan iki esirin farklı bir elmas bulmasıyla yolları kesişiyor. Kanlı elmas filminde buldukları elmasın peşinden giden bu ikiliye daha sonra gazeteci Maddy Bowen dahil oluyor. Heyecan ve aksiyon dolu bir maceraya atılan Maddy karakterinin Türkçe seslendirmesi Birtanem Candaner tarafından yapıldı. Candaner, Maddy karakterini tam anlamıyla yaşayarak güçlü bir seslendirme ortaya çıkarmıştır. 

Karayip Korsanları Dünyanın Sonu- Keira Knightley

Dünyanın sonu olarak tabir edilen uzakdoğu okyanuslarında mücadele veren korsanlar bu filmde, korsan yaşam tarzının geleceği için bir karar vermek zorundadır. Elizabeth Swan karakteri bu seride Will Turner ile birlikte istemediği ittifaklara konu olur. Swan, Kaptan Jack Sparrow’u, Davy Jones’un dolabındaki tuzaktan kurtarmak için Kaptan Barboss ile ittifak yapmak zorunda kalır. Heyecan ve macera dolu Karayip Korsanları filminin son serisinde Elizabeth Swan’ı seslendiren isim ise hiç şüphesiz Birtanem Candaner. 

Birtanem Coşkun Candaner ses demosunu Türkiye’nin en meşhur seslerinin bulunduğu BiberSA Ses Bankasında bulabilirsiniz. Ayrıca içindeki Birtanem Candan’ın da bulunduğu ve tıpkı onun gibi seslendirme dünyasına iz bırakan isimlerin yer aldığı Kadın Seslendirme Sanatçıları adlı içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş