Dublaj ve Çeviri Yapan Ajanslar

Dublaj ajansları; dublaj prodüksiyonu için gerekli olan tüm süreçleri yürütmek için kurulan işletmelerdir. Yapılacak dublaj işi eğer yabancı dilden bir video için olacaksa prodüksiyon sürecinde Türkçe diline çeviri ihtiyacı da olacak demektir. O sebeple her ajansın anlaştığı bir çeviri ekibi de bulunmaktadır.

Dublaj ve çeviri, günümüzde firmaların globale açılırken reklam ve tanıtım ihtiyaçlarına çözümler üreten bir iş koludur. Bu hizmeti alırken de işinde uzman bir dublaj ajansı ile çalışılmalıdır. Çünkü uzman bir ajans işinize sağladığı çözümün yanında kurumunuza büyük bir marka değeri de kazandırıyor.

Dublaj projeleriniz için hatırlatmak isteriz ki; bazı ajanslar seslendirme ve dublaj işlerinin ikisini de yaparken bazı ajanslar tek birine odaklı olarak çalışır. O sebeple medya sektöründe dublaj yapılması gereken bir projeniz olduğunda görüşme yapacağınız ajansların piyasada hangi alan üzerine odaklandıklarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Dublaj ajanslarının çok büyük bir çoğunluğu ülkemizde, iş hacmi genişliği nedeniyle, İstanbul’da bulunmaktadır. Geri kalan dilimi ise İzmir ve Ankara gibi büyük kentlere dağılmıştır. Ancak sadece dublaj odaklı çalışan ajans sayısı son dönemlerde gerçekten çok azaldı. Ajanslar artık genel olarak dublaj ve seslendirme işlerini birlikte yapmayı tercih etmektedir.

Medya projeleriniz için dublaj, çeviri ve seslendirme alanlarında hizmet veren BiberSA Prodüksiyon, dünyaca ünlü markalara profesyonel seslendirme castı ile dublaj hizmeti veriyor. Hangi iş kolunda olursanız olun sektörünüz ile ilgili tanıtım filmi, reklam filmi ve diğer video projelerinizde farklı dillerden Türkçeye teknik İngilizce çeviri yapan çevirmenlerle çeviri yapıp, dublaj castı ile seslendirmek önemli bir iş olarak karşımızda duruyor ve biz BiberSA Prodüksiyon olarak bu sorumluluğumuzun bilincinde olarak sizlere destek veriyoruz.

Seslendirme Sanatçılarıyla Dublaj Castı

Dublaj castı dediğimiz; dublajlama yapılması gereken bir proje için seçilen seslerin bir araya getirilmesidir. Bu süreçte tanıtım filmi, reklam filmi gibi video projenizin ne anlatmak istediğini teknik olarak, tam manasıyla çözümleyip çevirisini yaptıktan sonra ses bankasındaki profesyonel dublaj sanatçılarıyla bir dublaj castı oluşturulur ve dublaj işlemi gerçekleştirilir. Dublaj aşamasının öncesinde yapılan çeviri işinin iyi yapılması çok önemlidir. Çünkü çevirideki bir yanlışlık hem anlam bozukluğuna hem de dublajlamada senkron problemlerine sebep olacaktır. O sebeple çeviri ve dublaj konusunda hizmet veren ajanslar arasında uzmanlaşmış, doğru bir ajansı bulmak projeniz için önemli bir ayrıntı olacaktır.

BiberSA Prodüksiyon yabancı dilde hazırlanan bir videoyu Türkçeye çevirdiği gibi, Türkçe hazırlanan bir video projesini de istenilen dile çevirerek, yabancı dilde seslendirme sanatçılarıyla dublajlamayı yapar ve müşterilerine hazır hale getirir.

Ses Dublaj Castı Başvuruları

BiberSA Prodüksiyon insan kaynaklarına gelen seslendirme cast başvurularındaki profillere yönelik yapılan istatistiklere göre, %78’lik kısım hiçbir eğitim almayan ve yeteneği olduğuna inanan kişiler tarafından, %10’luk kısım gerçekten yetenekli ancak hiçbir eğitim almamış kişiler tarafından ve sadece %12’lik kısım gerçek yetenek ve eğitim kriterlerini birleştirmiş kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu demek oluyor ki, dublaj ajansına yapılan başvurular piyasa şartlarında faal olarak çalışabilecek dublaj sanatçılarının oranının % 12 düzeyinde olduğudur.

Dublaj işi ile ilgilenen sanatçı adayları için diyebiliriz ki,  ajanslara kayıt olmak için yeteneğinizin olmasının yanı sıra, bu konuda biraz deneyiminizin de olması gerekli. Peki hiç deneyimi olmayan ancak gerçekten yetenekli olan adaylar ne yapmalı? derseniz. Sizler için de önerimiz, MEB onaylı sertifika programlarına katılmanın yanında, bir dublaj stüdyosuna gidip, “sadece olan biteni izlemek istiyorum.” teklifinde bulunmanız olabilir. Kabul edildiğiniz takdirde dublaj ajanslarının izin verdiği ölçüde dublaj yapım süreçlerini izleyebilirsiniz.

İzlemekle dublaj sanatçısı olunur mu? Evet! Dublaj sanatçısı olmanın ilk adımı önce mutfakta bulunmaktır. İzlemek size, mutfaktaki yemek yapım sürecini tüm adımlarıyla görme imkanı sağlayacaktır. Gerisi ise sizin şahsi gayretinize kalan bir durumdur.

Bu gönderiyi paylaş