Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme Kaşe bedeli nedir? Öncelikle bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Seslendirme dublaj kaşe bedelleri seslendirme sanatçısının seslendirme veya dublaj yaparken sesine biçtiği bedelin adına diyoruz. Her seslendirme sanatçısının bir kaşe bedeli olduğu gibi her seslendirme ajansının da stüdyo giderleri vardır. Medya üretimi sektöründe seslendirme dublaj kaşe bedelleri dizi film, sinema filmi, reklam seslendirme kategorilerinde yapılmaktadır. Örneğin bir belgesel film seslendirmesi veya dublajı yaptırılacaksa bu dizi film kategorisinde değerlendirilir. Bir markanın, ürünün veya hizmetin ticari amaçlı seslendirmesi yapılacaksa reklam seslendirmesi kategorisinde değerlendirilir.

Dizi film ve sinema filmi için dublaj kaşe bedelleri, reklam filmi seslendirme kaşe bedellerine oranla daha uygun bütçelidir. Bunun sebebi dizi film ve sinema filmleri doğrudan ticari olmayan yapımlar oldukları içindir. Reklam seslendirme kaşe bedelleri ve film dublaj kaşe bedelleri yapımı için seslendirme sanatçısının stüdyoda geçirdiği süre arasında çokça fark olmasına rağmen sinema filmi ve dizi film kaşe bedellerinin daha düşük bütçeli olması ticari stratejilere dayanmaktadır.

Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri sesinin rengine, sektördeki bilinirliliğine, daha önce yaptığı işlere göre farklılıklar göstermektedir. Kulaktan kulağa dolaşan uçuk seslendirme bedelleri gerçeği yansıtmamaktadır. Falanca reklamı seslendiren filanca kişi milyon lira kazandı diyen birçok söylem gerçekle bağdaşmadığını söylemek isteriz. Nitekim reklam filmi, sinema filmi, dizi film gibi birçok yapım bütçesi itibariyle değerlendirilerek seslendirme ve dublaj bütçeleri belirlidir. Filmin yapım bedelinin üzerinde bir seslendirme dublaj bedeli çıkarmak gerçekçi değildir.

Seslendirme dublaj kaşe bedelleri, seslendirme ajansı giderleri seslendirme projesinin maliyetini çıkarır. Seslendirme ve dublaj fiyatları bu tertip üzerine ücretlendirilmektedir. Seslendirme ve dublaj sanatçılarının seslendirme ajansıyla yaptıkları özel anlaşmalar seslendirme fiyatlarını daha makul kılabilir. Bu tamamen seslendirme ajansının tasarrufundadır. Seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri içine okuduğu reklam metninin revizesi dâhildir. Bu revize işlemi proje müşteriye telim edildikten sonra 14 iş gününü kapsar. 14 iş gününü aşan revize talepleri yarım kaşe bedeliyle ücretlendirilir.

Seslendirme kaşe bedelleriyle ilgili önemli bir konuyu da sizlerle paylaşmak isteriz. Seslendirme sanatçısının sinema filmi ve dizi film dışında reklam seslendirmelerinde yayınlama süresi limiti vardır. Yani seslendirme sanatçısı ses verdiği reklamı örneğin 1 yıl yayınlanmasına müsaade ediyorum diyebilir. Bu süre dışında firmanın yayınlama için seslendirme sanatçısına bir kaşe bedeli daha ödemesi yapması gerekir. Bu anlaşmalar seslendirme ajansı ile firma arasında yapılır.

Seslendirme sanatçısı kaşe bedelleri ve kaşe fiyatlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için BiberSA Prodüksiyon ile iletişim kurabilir, fiyat bilgilerini edinebilirsiniz. Seslendirme ve dublaj konusunda 15 yıllık tecrübeye sahip olan BiberSA Prodüksiyon reklam verenlerin bu anlamda en iyi yardımcısı olma yolunda ilerlemektedir.

Bu gönderiyi paylaş