Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seslendirme dublaj kaşe bedeli nedir? Öncelikle bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Seslendirme dublaj kaşe bedelleri seslendirme sanatçısının seslendirme veya dublaj yaparken sesine biçtiği bedelin adına diyoruz. Her seslendirme sanatçısının bir kaşe bedeli olduğu gibi her seslendirme ajansının da stüdyo giderleri vardır. Medya üretimi sektöründe seslendirme dublaj kaşe bedelleri dizi film, sinema filmi, reklam seslendirme kategorilerinde yapılmaktadır. Örneğin bir belgesel film seslendirmesi veya dublajı yaptırılacaksa bu dizi film kategorisinde değerlendirilir. Bir markanın, ürünün veya hizmetin ticari amaçlı seslendirmesi yapılacaksa reklam seslendirmesi kategorisinde değerlendirilir.

Dizi film ve sinema filmi için dublaj kaşe bedelleri, reklam filmi seslendirme kaşe bedellerine oranla daha uygun bütçelidir. Bunun sebebi dizi film ve sinema filmleri doğrudan ticari olmayan yapımlar oldukları içindir. Reklam seslendirme kaşe bedelleri ve film dublaj kaşe bedelleri yapımı için seslendirme sanatçısının stüdyoda geçirdiği süre arasında çokça fark olmasına rağmen sinema filmi ve dizi film kaşe bedellerinin daha düşük bütçeli olması ticari stratejilere dayanmaktadır.

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri sesinin rengine, sektördeki bilinirliliğine, daha önce yaptığı işlere göre farklılıklar göstermektedir. Kulaktan kulağa dolaşan uçuk seslendirme bedelleri gerçeği yansıtmamaktadır. Falanca reklamı seslendiren filanca kişi milyon lira kazandı diyen birçok söylem gerçekle bağdaşmadığını söylemek isteriz. Nitekim reklam filmi, sinema filmi, dizi film gibi birçok yapım bütçesi itibariyle değerlendirilerek seslendirme ve dublaj bütçeleri belirlidir. Filmin yapım bedelinin üzerinde bir seslendirme dublaj bedeli çıkarmak gerçekçi değildir.

Seslendirme dublaj kaşe bedelleri, seslendirme ajansı giderleri seslendirme projesinin maliyetini çıkarır. Seslendirme ve dublaj fiyatları bu tertip üzerine ücretlendirilmektedir. Seslendirme ve dublaj sanatçılarının seslendirme ajansıyla yaptıkları özel anlaşmalar seslendirme fiyatlarını daha makul kılabilir. Bu tamamen seslendirme ajansının tasarrufundadır. Seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri içine okuduğu reklam metninin revizesi dâhildir. Bu revize işlemi proje müşteriye telim edildikten sonra 14 iş gününü kapsar. 14 iş gününü aşan revize talepleri yarım kaşe bedeliyle ücretlendirilir.

Seslendirme kaşe bedelleriyle ilgili önemli bir konuyu da sizlerle paylaşmak isteriz. Seslendirme sanatçısının sinema filmi ve dizi film dışında reklam seslendirmelerinde yayınlama süresi limiti vardır. Yani seslendirme sanatçısı ses verdiği reklamı örneğin 1 yıl yayınlanmasına müsaade ediyorum diyebilir. Bu süre dışında firmanın yayınlama için seslendirme sanatçısına bir kaşe bedeli daha ödemesi yapması gerekir. Bu anlaşmalar seslendirme ajansı ile firma arasında yapılır.

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seslendirme ve dublaj kaşe bedelleri ve ücretleri arasında çok fazla değişken bulunmaktadır. Tüm seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri de aynı olmayacaktır. Seslendirme sanatçısının popülerliği, referansları ve yetenekleri kendi kaşe bedelini belirleyen en önemli unsurdur. Ancak genel olarak seslendirme dublaj kaşe bedelleri fiyatları şu şartlar altında belirlenir:

  • Proje Tipi: Seslendirme veya dublaj yapılacak proje tipi (reklam, belgesel, film, video oyunu vb.) fiyatı etkileyen önemli bir faktördür. Proje süresi, içerik türü ve kullanım amacı gibi unsurlar göz önünde bulundurulur.
  • Seslendirme Süresi: Kaşe bedelleri genellikle kaydedilecek metnin süresine (dakika/saniye cinsinden) göre hesaplanır. Genel olarak, daha uzun seslendirme süreleri daha yüksek fiyatlarla ilişkilendirilir.
  • Seslendirme Sanatçısı: Profesyonel ve deneyimli bir seslendirme sanatçısı kullanmak, genellikle daha yüksek bir ücret gerektirir. Sanatçının tanınırlığı, tecrübesi ve yetenekleri de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.
  • Dil ve Bölge: Seslendirme veya dublajın yapılacağı dil ve bölge de fiyatı etkileyen bir faktördür. Bazı diller veya bölgeler daha talep edilen veya daha az yaygın olduğu için fiyatlar değişebilir.
  • Kullanım Hakları: İçeriğin kullanım hakları da fiyatı etkileyen bir faktördür. İçeriğin nasıl ve ne amaçla kullanılacağı, dağıtım süresi ve kullanım kapsamı gibi unsurlar, fiyatlandırmayı etkileyebilir.
  • Revisyonlar ve Ek Hizmetler: Proje sürecinde yapılacak revisyonlar veya ek hizmetler, fiyatı etkileyebilir. Özel efektler, müzik eşlikleri, ses düzenlemeleri gibi ek hizmetler, fiyatı artırabilir.

Seslendirme ve dublaj kaşe bedelleri ve fiyatları, genellikle projenin spesifik gereksinimlerine ve sektör standartlarına dayalı olarak ajanslar veya seslendirme stüdyoları tarafından belirlenir. Bu nedenle, doğru fiyat teklifi almak için ilgili ajanslar veya stüdyolarla iletişime geçmek ve projenizin detaylarını paylaşmak önemlidir. BiberSA Prodüksiyon olarak 20 yılı aşkın bir sektör tecrübesine sahibiz ve binlerce seslendirme sanatçısının bulunduğu Ses Bankamız ile hizmet veriyoruz. Ses Bankamızda bulunan seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bu gönderiyi paylaş