Dinamik Mikrofon Nedir?

dinamik mikrofon nedir

Dinamik Mikrofon Nedir?

Stüdyo ortamında ve sahnede kullanılan mikrofonlar, amacına uygun malzeme ve özellik seçeneklerini bir arada sunar. En yaygın kullanılan mikrofon tiplerinden biri olan dinamik / dynamic  mikrofon da bunlardan biridir. Peki, dinamik mikrofon nedir, diğerleri ile arasındaki farklar neler? 

Mikrofon denildiğinde herkesin aklına ilk gelen ürün tipi genelde  dinamik mikrofondur. Diğer seçeneklere kıyasla çok daha uzun ömürlü ve sağlam olan bu mikrofon türü vokaller, enstrümanlar ve gitar amfileri için sıklıkla tercih edilir. 

Dinamik Mikrofon Nedir?

 Dinamik / dynamic  mikrofon, en temel ifade ile diyaframdan gelen sesleri elektrik enerjisine dönüştürmek için  manyetik alan kullanır. Sesi iletirken bu mikrofon üzerinde ses bobini yer alır. Söz konusu bobin iki mıknatıs arasında asılı olarak konumlanır. Diyaframın seslere tepki olarak hareket etmesiyle birlikte ses bobini de hareket etmiş olur. Ses bobininin hareketi ile mıknatıslar arasında yaşanan etkileşim elektrik sinyalini meydana getirir. Titreşim ile birlikte oluşan ses dalgalarının mikrofona çarpması sonucu membran ses dalgalarının ritmine göre hareket meydana gelir.

Günlük kullanımda geniş yer kaplayan dinamik / dynamic mikrofonlar en temel çeşit olduğu için daha uygun fiyatlı bir seçenektir. Yapısal olarak dinamik el mikrofonları daha küçük ölçülere sahiptir. Dinamik mikrofon adıyla bilinen bu tür aynı zamanda dinamik el mikrofonu olarak da ifade edilir. Her ne kadar dinamik mikrofonlar yayın bir şekilde kullanılsa da asıl kullanım yerleri sesin güçlü olduğu noktalardır. Yani, sesin güçlü olduğu alanlarda kayıt yapmak için dinamik mikrofonlar tercih edilir. 

Dinamik / dynamic mikrofonlar gelişen teknoloji sayesinde çok daha kullanışlı ve portatif seçenekleri bir arada sunar. Özellikle konuşma veya vokal performansları için USB dinamik mikrofon modelleri ideal bir seçenektir. Dinamik / dynamicmikrofon üzerinde bulunan USB bağlantı noktası sayesinde kayıt ve kullanım esnasında ek bir ses kartına ihtiyaç duymadan direkt kayıt alınabilir. Bu mikrofonlar kapsül içerisinde barındırdığı entegre pop filtre seste oluşan patlamaları engelleyerek kusursuz bir ses iletimi sağlar. 

Dinamik Mikrofon Bilgisayara Nasıl Takılır?

Stüdyo ortamlarının ve sahnelerin vazgeçilmezi olan dinamik / dynamic mikrofonlar kolay bir kullanıma sahiptir. İlk kez dinamik mikrofon kullanacak pek çok kişinin aklında bilgisayara nasıl takarım sorusu gelir. Bir dinamik / dynamic mikrofonu bilgisayara bağlamak için öncelikle mikrofon kablosuna sahip olmanız gerekir.

Genel olarak satın aldığınız dinamik mikrofonda bir USB bağlantısı ile bağlanabilecek parçalar standart olarak mevcuttur. Kulaklık jackı görünümünde olan bu kabloların gireceği yeri bilgisayarınızın ön, arka veya iç kapağını kontrol ederek bulabilirsiniz. Mikrofon ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağladıktan sonra, mikrofona ait özel bir yazılım olup olmadığına bakarak gerekli kurulumu tamamlayabilirsiniz. 

Condenser ve Dinamik Mikrofon Farkı Nelerdir?

Dinamik mikrofon nedir
kaynak

Mikrofon dinamik ile kullanıcılar sesi voltaja dönüştürmek için hareketli bobinlerden yardım alır. Düşük hassasiyete sahip olan bu mikrofon türü ile  yüksek sesli kaynakları kaydetmek daha kolaydır.

Condenser mikrofon türü ise sesi elektriksel sinyale dönüştürmek için diyaframdan destek alır. Elektrik yüklü iki plaka arasındaki kapasitans farklılıkları ve dahili elektronikleri kullanarak sesi elektrik sinyaline dönüştüren condenser mikrofonlar, daha yüksek hassasiyet özelliği ile öne çıkar.

Ayrıntılı ve uzakta yer alan bir sesi kaydetmek için consender mikrofonlar güçlü bir sisteme sahiptir. Dinamik mikrofon ile condenser mikrofonu birbirinden ayıran en önemli farkın hassasiyetleri olduğu söylenebilir.

Seslendirme ve dublaj stüdyosu için genellikle kondenser mikrofonlar tercih edilir. Kondenser mikrofonlar, daha geniş bir frekans tepkisi ve daha iyi hassasiyet sağlayarak daha doğal bir ses kaydı elde etmenizi sağlarlar. Ayrıca, daha geniş bir dinamik aralığa sahiptirler ve daha yüksek ses seviyeleri için daha uygun olabilirler. Ancak, dinamik mikrofonlar daha dayanıklı ve daha az hassasiyet gerektiren ortamlarda kullanım için daha uygun olabilirler. En iyi seçim, stüdyonuzun ihtiyaçlarına ve kullanım senaryolarınıza bağlı olacaktır.

Seslendirme için Dinamik Mikrofon Önerileri

Yüksek sesli kaynakları kusursuz bir şekilde iletmek ve kaydetmek için dinamik mikrofon önerisi arıyor olabilirsiniz. Sanatçı veya ev kayıtları yapanlar için Behringer – BA 85A dinamik mikrofon modeli uygun fiyatlı ve yüksek performanslı bir seçenek sunar. Bunun yanı sıra dünyanın en çok kullanılan vokal mikrofon modellerinden biri olan Shure SM58-LCE ürün modelini de tercih edebilirsiniz. 

Profesyonel seslendirme sanatçılarıyla, profesyonel ekipman deneyimini birleştirmek için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca seslendirme alanında kariyer yapmak ya da sadece sesinizin seslendirme için uygun olup olmadığını bir uzmandan öğrenmek için Ses Analizimizi yaptırabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş