Seslendirme Hizmetleri Neleri Kapsıyor?

Seslendirme Hizmetleri Neleri Kapsıyor?

Seslendirme Hizmetleri Neleri Kapsıyor?

Çoğu televizyon reklamları, telefon menü seçenekleri, radyo duyuruları ve gördüğünüz filmler aslında seslendirme hizmetlerinin bir ürünüdür. Medya üretim sektöründe seslendirme hizmetleri neleri kapsıyor sorusuna cevap vermeden önce seslendirme ve dublaj kavramlarını kısaca belirtmekte fayda var.

Seslendirme, kaydedilmiş bir sesin prodüksiyonun üzerine yerleştirildiği kamera dışı bir tekniktir. Görsel-işitsel materyaldeki olayların bir hikâyesini veya açıklamasını anlatan sesin eklenmesidir. Markanızın, ürününüzün tanıtımı için hazırlanan senaryoya ses verilmesi olarak özetlenebilir. Diyalog, animasyon, video yapımları gibi farklı alanlarla profesyonel seslendirme kullanılmaktadır.

Dublaj ise görsel-işitsel materyalde görünen kişilerin konuşmalarının seslendirilmesidir. Televizyon dizileri ve filmlerde her karaktere ses verilmesi olarak ifade edilir. Seslendirme bir ürün, hizmet ve markaya ses verirken dublaj bir karaktere ses vermektedir. Seslendirme doğası gereği anlatıcı rolünü üstlenirken bu durum dinleyici tarafından fark edilirken dublajda bu fark anlaşılmaz.

Her iki alan için de Ses Bankası üzerinden seslendirme sanatçıları ya da mikrofon oyuncuları seçilir. Seçilen seslendirme sanatçıları ya da dublaj sanatçıları ile projenin dublaj cast oluşumu tamamlanır. Peki bu adımlar ne zaman atılır? Seslendirme hizmetleri neleri kapsıyor

Yedi Ana Başlıkta Toplanan Seslendirme Hizmetleri Neleri Kapsıyor?

Seslendirme hizmetler neleri kapsıyor sorusunun cevabını aslında genel hizmet kapsamı olarak veriyoruz. Seslendirme hizmetinin olmazsa olmaz olduğu projeler şunlardır:

  • Reklam ve tanıtım filmi
  • IVR ya da bulut sistemi için karşılama anonsları, santral sesleri
  • Eğitim ve edebiyat alanlarında kullanılan sesli kitap
  • Çeşitli mecralarda yayınlanan belgeseller
  • Mağaza, metro gibi alanlarda yapılan anonslar
  • TV ve radyo yayınları için hazırlanan haberler
  • Global projeler için yabancı dilde hazırlanması mecbur olan projeler

Tüm bunlara göre seslendirme hizmetleri neleri kapsıyor sorusunun detayları şu şekildedir:

Reklam Seslendirme

Reklamlar için kullanılan seslendirme başlı başına bir sektör olarak kabul ediliyor. Tanıtım filmi, radyo reklamları için stüdyo ortamında reklam metninin seslendirilmesine “reklam seslendirme” denir. Televizyon, radyo, sinema, sosyal medya mecraları, kapalı devre sistemleri gibi görsel ve işitsel kanallarda yayınlanmak üzere hazırlanan bu içeriklerde reklam seslendirme marka, ürün veya hizmeti tanıtır. Mesajı net bir şekilde veren kısa metinlerden oluşan reklam senaryolarının ikna edici ve etkileyici olabilmesi için reklam seslendirme sanatçısı tarafından doğru ton ve telaffuz ile hedef kitleye hitap etmesi önemlidir.

Reklam seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Reklam Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Santral Seslendirme (IVR veya Anons Seslendirme)

Çağrı yönlendirmek, çağrı cevaplamak için kaydedilen santral seslendirme hizmetleri telefon santralleri, telesekreter, IVR gibi cihazlara ses kaydının yüklenmesi ile çalışır. Ticari ve sosyal iletişimde aranılan hizmet olan santral seslendirme hizmetleri doğru kişi veya departmana en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlayan profesyonel ses kayıtlarıdır. Profesyonel seslendirme stüdyosunda seslendirme sanatçıları tarafından okunan metinler daha sonra kaydın kullanılacağı sisteme yüklenir. Gündelik kullanımda telefon karşılama sesi, santral anonsu, ivr seslendirme olarak tarif edilen tüm hizmetlerin medya üretim sektöründeki doğru karşılığı santral seslendirmedir.

Santral seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Santral Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kitap Seslendirme (Sesli Kitap)

Akıllı telefonlar ve gelişen uygulamalar sayesinde sesli kitaplara talep son yıllarda hızla arttı. Eğitim, bilgi, hobi amaçlı hazırlanan ve kitaplaştırılan tüm eser ve çalışmaların profesyonel stüdyo ortamında sesli olarak kaydedilmesine kitap seslendirme denmektedir. Kitap seslendirme hizmetinde seslendirme sanatçısı her gün 50-100 sayfa seslendirme yapar. Diğer seslendirme hizmetlerinden farklı olarak kitap seslendirme ücretlendirmesi sayfa, kelime sayısı ve sanatçı kaşe bedeli ile hesaplanmaktadır. Kitap seslendirme kaydında dikkat edilmesi gereken maddelerin başında seri ve hatasız seslendirme, doğru vurgu, duygunun doğru aktarılması gelmektedir.

Kitap seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Kitap Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belgesel Seslendirme

Belgesel çalışmaları yalnızca harika bir çekim değil aynı zamanda harika bir ses de gerektirir. Belgesel metinlerinin profesyonel seslendirme sanatçısı tarafından stüdyoda belgeselin konseptine uygun şekilde işlenmesine ‘belgesel seslendirme’ denir. Belgesel seslendirme, senaryonun etkili bir şekilde iletilmesine yardımcı olur. Yerli ve yabancı belgesel kanallarının çoğalması ile belgesel seslendirme talepleri artış göstermektedir. Belgesel seslendirme hizmetlerini profesyonel seslendirme ajansları ve seslendirme dublaj stüdyoları vermektedir.

Belgesel seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Belgesel Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Anons Seslendirme

Bilgilendirme, tanıtım, kampanya, uyarı ve reklam amaçlı seslendirilen metinler anons seslendirme olarak ifade edilmektedir. Her gün mağaza, havalimanı, tren, metro, asansör gibi kapalı devre yayın yapılan tüm alanlarda duyulan anonslar profesyonel stüdyolarda seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilir. Anonslar için dinleyicinin anlayacağı şekilde net ve kesin ifadelerle ses kaydı yapılır.

Anons seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Anons Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Haber Seslendirme

Haber seslendirme televizyon, radyo, dijital medya mecralarında yayın yapan haber kanallarında gündemin takip edilmesi için hazırlanan metinlerin seslendirilmesidir. Muhabir ve metin yazarları tarafından haberleştirilen metinler stüdyo ortamında seslendirilir. Bilgi verme amaçlı hazırlanan haber metinlerine perfore metinleri, metinlerin seslendirilmesine haber seslendirme veya perfore seslendirme denmektedir. Haber seslendirme alanında habercilik sektörü diline hâkim haber sunucusu veya seslendirme sanatçısı tercih edilir.

Haber seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Haber Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yabancı Dilde Seslendirme

Çoğu film, web videoları, kurumsal tanıtım filmleri, bilgisayar oyunları için müzik, içerik ve atmosferi bir araya getirmek için dil büyük önem taşır. Doğru sesin yabancı dil seslendirmede ne kadar önemli olduğunu anlamak için bir filmin dublajlı versiyonu ile orijinalini karşılaştırmak yeterlidir. Yabancı dilde seslendirme, seslendirme hizmetleri arasında ilgi gören ve talebin giderek arttığı bir alan olarak öne çıkıyor. Seslendirme yapılacak yabancı dil için gramer ve aksan hâkimiyeti olan sanatçılara ulaşmak da büyük önem taşıyor.

Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan İngilizce seslendirme, Almanca seslendirme, Arapça seslendirme, İspanyolca seslendirme, Fransızca seslendirme, İtalyanca seslendirme, Çince seslendirme, Rusça seslendirme alternatifleri ile BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak yabancı dilde seslendirme kategorisi ile projelerinizde çözüm ortağı oluyoruz. Yabancı dilde seslendirme hizmetlerinde önemli olan bir detay da metin çeviri ve altyazı hizmetinin gerekliliğidir. Bu konuda Türkiye’de bir ilke imza atarak 1000 kelimeye kadar olan metinler için ücretsiz çeviri desteği sağlıyoruz.

Yabancı dilde seslendirme hizmetleri için daha detaylı bilgiye Yabancı Dilde Seslendirme Hizmeti linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş