Sesli Yanıt Sistemi IVR Nedir?

IVR Seslendirme Sesleri

IVR Seslendirme Nedir?

Orijinal açıklaması ’Interactive Voice Response’’ olan IVR Seslendirme Türkçe’de “Sesli Yanıt Sistemi” olarak ifade ediliyor. Seslendirme kategorileri arasında “Anons Seslendirmeleri” olarak belirtilen IVR Seslendirme Tekniği telefon ile arama yapan kullanıcıların ihtiyaçlarına daha hızlı bir şekilde ulaşarak, cevap almalarını sağlıyor. Halk arasında “Santral Seslendirme” olarak da bilinen IVR Seslendirme sunduğu özellikleriyle aslında santral seslendirmeden ayrılıyor. Geniş menü seçeneği, tuş ile yönlendirme özellikleri ile arayanların ihtiyaçlarına en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlayan IVR Seslendirme daha kapsamlı çözümleri ile santral seslendirme tekniğinden ayrışıyor.

Tam olarak IVR, arayanla iletişime geçen otomatik etkileşimli bir sesli yanıt sistemidir. Arayan kişi IVR sistemi menüsünü dinler, talep ettiği hizmeti içeren yönlendirmeye göre telefonundaki bir tuşa basarak yanıt verir ve ardından sistem buna göre tepki verir. Arayanın cevaplarına göre sistem ya arayan kişiye gerekli bilgileri sağlar ya da aramayı doğru temsilciye yönlendirir.

IVR Seslendirme Nasıl Kullanılır?

Teknolojik gelişmeler ve hızla büyüyen hizmet sektörü ile IVR Seslendirme hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. IVR Seslendirme’yi daha iyi anlamak için günlük hayattaki kullanım alanlarına bakabiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda hizmet aldığınız bankayı aradığınızda müşteri hizmetleri belirli departmanlara yönlendirme yeteneğine sahip santral seslendirme ile karşılaşıyordunuz. Tuşlama tekniği ile iletişime geçmek istediğiniz bölüme yönlendirilmeyi bekliyordunuz. Benzer hizmetler için arama yapan müşteriler olduğunda ise bekleme süreniz yoğunluğa bağlı olarak uzuyordu. Zamandan tasarruf etmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için geliştirilen IVR Seslendirme hizmet kalite standartlarını yükseltiyor. Günümüzde müşteri deneyimini iyileştiren bu teknik sayesinde talep edilen hizmetler için geliştirilen menüler ile şifre değiştirme, bakiye sorgulama, kampanya bilgisi vb. işlemleri müşteri temsilcisine bağlanma ihtiyacı duymadan, sıra beklemeden yapabiliyorsunuz.

Yukarıda paylaştığımız örnekte olduğu gibi şirketler için IVR Seslendirme tekniği, telefonla müşteri hizmetlerini düzene sokarken profesyonel bir kurumsal imaj sunmanın harika bir yoludur. Sesli yanıt sistemi müşterilerin sorularına yanıt alması, sipariş vermeleri, sipariş sorgulamaları gibi bir dizi seçenek sunuyor. Şirket olarak ne kadar çok seçenek sunmak istiyorsanız IVR Seslendirme menünüzü bu doğrultuda geliştirmeniz ve sesli uyarı/yönlendirmeler kaydetmeniz gerekiyor.

Profesyonel IVR Seslendirme

IVR Seslendirme tekniğinde olumlu geri dönüşler almak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için sistemde yönlendirmeleri yapacak seslerin önemi yadsınamaz. IVR sistemde iki seçenek mevcut; bunlardan ilki robot seslendirme, ikinci alternatif ise gerçek seslendirmedir. Yapılan bazı araştırmalara göre gerçek ses ile yapılan yönlendirmeler müşteriler tarafından daha sıcak ve samimi bulunuyor. IVR Seslendirme kalitesini belirleyen temel unsurlardan biri de etkin ve etkili konuşma tekniklerine hâkim, ikna kabiliyeti yüksek, tonlama tekniklerini bilen seslerin kullanılmasıdır. Bu noktada seslendirme ajansları büyük önem taşıyor.

Konusunda uzman seslendirme sanatçıları ile yapılan IVR kayıtları müşteri ile kurulacak ilişkilerde şirketlere değer katıyor. Kayıt sürecinde hazırlanan metinler tercih edilen seslendirme sanatçıları tarafından okunarak IVR robotu için kaydediliyor.

BiberSA Prodüksiyon olarak IVR kayıtlarımız son teknolojiye sahip stüdyolarımızda yapılırken, konusunda uzman profesyonel seslendirme sanatçıları ile markanızı en doğru ve en iyi şekilde yansıtacak IVR kayıtlarınızı oluşturabilirsiniz. Web sitemizde yer alan ses bankasını ziyaret ederek IVR seslendirme alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren tecrübeli sesleri dinleyebilir, yeteneklerini daha detaylı inceleyebilirsiniz. Siz de müşteri destek hizmetinizi daha verimli bir şekilde yönetmek istiyor ve profesyonel bir müşteri deneyimi yaratmak istiyorsanız;

Bu gönderiyi paylaş