Sesli Yönlendirme için (2) İki Tanım: Anons Ses Kayıt ya da Robot Seslendirme Nedir?

sesli yönlendirme

Sesli Yönlendirme için (2) İki Tanım: Anons Ses Kayıt ya da Robot Seslendirme Nedir?

Sesli yönlendirme, robot seslendirme ya da santral robot seslendirme. Aslında bu seslendirme çeşitlerine günlük hayatın her aşamasında rastlıyoruz. Buna genelde “anonslar” diyoruz.  Bu yazımızın konusunda metroda, havalimanında, vapurda, trende, akbil dolumunda, asansörde, navigasyonda, marketlerde, mağazalarda, cep telefonundaki Siri gibi yapay zekalarda ve bunlar gibi günlük hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkan seslerden ve bu seslerin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Sesli Yönlendirme Nedir?

Nüfusun artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımıza dahil ettiğimiz makineler hayatımızı kolaylaştırmaya başladı. Makineler denildiğinde mekanik bir sistem aklımıza gelmemeli. Veya robot denildiğinde insana benzer metal bir nesne düşünmemeliyiz. Hayatımızı kolaylaştıran makine ve robotlar karşımıza IVR santral olarak çıkabilir.  Sesli yönlendirmeler içinde var olan IVR seslendirme nedir?

IVR santral bir seslendirme çeşididir. Telefon ile bir yeri aradığınızda sizi karşılayan anons sesi size ne yapmanız hangi aboneye ve birime ulaşmanız gerektiği konusunda yönlendirir. Başarılı IVR seslendirmeleri, müşteri hizmetlerine bağlanmadan, yani canlı bir yardım almadan problem çözebilir. Dolayısıyla hem arayan açısından hem de firma açısından zaman – maliyet tasarrufu açısından IVR seslendirme önemlidir. IVR seslendirme, teknoloji olarak bulut seslendirme kullanılır ancak elbette yine insan eline ihtiyaç duyar: Santral seslendirme hizmeti

Sesli yanıt sistemi ve yönlendirme anonslarının en çok kullanıldığı mecra santral sistemleri. Özellikle bulut santral olarak adlandırılan sesli yanıt sistemleri bütün kurumsal firmaların envanterlerine girmiş durumda. Seslendirme ajanslarından talep edilen santral anons veya santral seslendirme talebi oldukça yoğun. Küçük, orta ya da büyük fark etmeksizin müşteri memnuniyetine önem veren tüm firmalar santral seslendirme hizmeti almak istemektedir. Mesele tam olarak da burada başlamaktadır: Özgünlük

Sesli yönlendirme

Santral seslendirme çok yaygın ve artık bir “ihtiyaç” kategorisinde olduğu için stok müzik ya da ses kullanıldığında bir firmanın santral seslendirmesinin sadece adının değişip başka bir firmada karşımıza çıkması işten bile değil. Hatta bu durum, aynı sektörden firmalarda da karşımıza çıkabiliyor ki müşteri açısından çok güven kırıcı bir durum.

Bulut santral satan firmalar bazı anlaşmalar gereği default sesini bir kadın ses seçip bütün firmalara aynı sesten yönlendirme anonsları satıyor olmaları bu konuda şirketleri ve kurumları farklı ses arama ihtiyacına sevk etmiştir. Gerçek seslendirme sanatçısını bulup düzgün bir okuma ile santral anonsunu seslendirtmek sadece iyi seslendirme ajanslarının yapabileceği bir iştir. Bu konuda seslendirme ajanslarına itimat etmeli ve tecrübesinden istifade etmelisiniz. Veya seslendirme ajansının Ses Bankası na kulak kesilerek işletmeniz için uygun sesi dinleyerek sesi siz seçebilirsiniz.

Bu nedenle, santral seslendirme hizmeti almadan önce BiberSA Santral Seslendirme Hizmet sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sesli Yönlendirme Kategorisindeki İkinci Seslendirme Hizmeti: Anons Seslendirme

Anons sesleri, daha öncede kayıt edilmiş, sesli yönlendirme yapmak amacına hizmet eden seslendirme hizmet alanıdır. Mesela hava limanı içerisinde uçağınızın kalkış saatini size bildirmek için havalimanı anonsları olarak karşınıza çıkabilir. Akbil dolumu yaparken kiosk size ‘verdiğiniz para geri verildi’ şeklinde bir şey söyleyebilir. Metrobüste, metroda, vapurda, trende, yolculuk ediyorsanız sesli anons sistemi size konum bilgisini söyleyebilir. Anonslar büyük marketlerde kampanya bilgilendirmeleri yapan, asansörlerde kat bilgisi paylaşan, bazı bankamatiklerde ve yolda karşıdan karşıya geçerken görme engelliler için uyarı niteliğinde karşımıza çıkan sesli dikte ve komutlar şeklindedir. Navigasyon seslendirmeleri de yine anons ses kayıt hizmet alınarak yapılmış işler arasındadır.

İşte tüm bunlar sesli yönlendirmelerdir. Bunların stüdyoda kayıt işlemi isimleri ‘anons ses kayıt’ veya ‘robot seslendirmeleri’ olarak bilinir. Sesli yönlendirmeler bazı canlı anonslarla karıştırılmamalıdır. Anons ses kayıt, makineye yüklenmiş ve mütemadiyen tekrarlanan anonslar şeklindedir. Tüm kapalı devre sesli yönlendirme anonsları bu şekildedir.

İçeriğimizi sonlandırmadan önce yapay zeka seslendirmenin hayatımıza nasıl girdiğini, ileride yapay zekanın sesinin, bizim hayatımıza nasıl etki edeceğine dair ufak bir detay verelim. Siri, bu duruma en iyi örnek:

Pekala çağımızın en gelişmiş makinesi siriyi merak ettiniz mi? Siri makinelerin bir tık üstünde bir teknoloji. Yönlendiriyor ve soruları cevaplıyor. Siri sorduğumuz soruları arka planda hafızasında var olan ses grafiği ile karşılaştırarak tanır. Örneğin ‘nasılsın’ kelimesinin genlik/zaman diyagramında bir sinyal karşılığı ve dolayısıyla frekansı vardır. Bu frekans genlik/zaman diyagramında bir şekil oluşturur. Siri sorulan ‘nasılsın’ sorusunu hafızasındaki ‘nasılsın’ sorusunun şekli ile karşılaştırıp soruyu tanır. Dolayısıyla bu haberleşme çok yüksek hızlarda seyreder.

Gelecek teknolojisinde akıllı makineler artık bizimle konuşacak ve evimize girdiğimizde sesli anons sistemiyle evimiz bize ‘hoş geldiniz’ diyecek. Ve artık ışıkları ‘Işıkları kapar mısın?’ şeklinde bir sesli komut ile yakacağız. Şimdilik IOS sistemlerde Siri olarak bildiğimiz kadın özel sorularımıza cevap verecek, ileride belki ‘her’ filminde olduğu gibi makine sesleriyle duygusal ilişkiler kuracağız. Teknoloji hızla değişiyor, gelişiyor.

Geleceğin teknolojileri için seslendirme sanatçılarına ve dolayısıyla seslendirme ajanslarına büyük iş düşüyor. Geleceğin seslendirme teknolojilerini BiberSA Prodüksiyon olarak her zaman olduğu gibi takip ediyor, bu anlamda sektörün büyük bir yükünü omuzluyoruz. IVR seslendirme, Anons Seslendirme ve diğer tüm seslendirme hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş