Anons Ses Kayıt

Anons Ses Kayıt

ANONS SES KAYIT 

Sesli Yönlendirme

Anonslar… Hani şu metroda, havalimanında, vapurda, trende, akbil dolumunda, asansörde, navigasyonda, marketlerde, mağazalarda, cep telefonundaki siri ve bunlar gibi karşımıza çıkan sesler var ya? onlardan bahsedeceğiz. Nüfusun artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımıza dahil ettiğimiz makineler hayatımızı kolaylaştırmaya başladı. Makineler denildiğinde mekanik bir sistem aklımıza gelmemeli. Veya robot denildiğinde insana benzer metal bir nesne düşünmemeliyiz. Hayatımızı kolaylaştıran makine ve robotlar karşımıza IVR santral olarak çıkabilir. Telefon ile bir yeri aradığınızda sizi karşılayan anons sesi size ne yapmanız hangi aboneye ve birime ulaşmanız gerektiği konusunda yönlendirir. Yine hava limanı içerisinde uçağınızın kalkış saatini size bildirmek için havalimanı anonsları olarak karşınıza çıkabilir. Akbil dolumu yaparken kiosk size ‘verdiğiniz para geri verildi’ şeklinde bir şey söyleyebilir. Metrobüste, metroda, vapurda, trende, yolculuk ediyorsanız sesli anons sistemi size konum bilgisini söyleyebilir. Anonslar büyük marketlerde kampanya bilgilendirmeleri yapan, asansörlerde kat bilgisi paylaşan, bazı bankamatiklerde ve yolda karşıdan karşıya geçerken görme engelliler için uyarı niteliğinde karşımıza çıkan sesli dikte ve komutlar şeklindedir. Navigasyon seslendirmeleri de yine anons ses kayıt hizmet alınarak yapılmış işler arasındadır.

İşte tüm bunlar sesli yönlendirmelerdir. Bunların stüdyoda kayıt işlemi isimleri ‘anons ses kayıt’ veya ‘robot seslendirmeleri’ olarak bilinir.

Gelecek teknolojisinde akıllı makineler artık bizimle konuşacak ve evimize girdiğimizde sesli anons sistemiyle evimiz bize ‘hoş geldiniz’ diyecek. Ve artık ışıkları ‘ışıkları yapar mısın?’ şeklinde bir sesli komut ile yakacağız. Şimdilik IOS sistemlerde siri olarak bildiğimiz kadın özel sorularımıza cevap verecek, ileride belki ‘her’ filminde olduğu gibi makine sesleriyle duygusal ilişkiler kuracağız. Teknoloji hızla değişiyor, gelişiyor. Sesli yanıt sistemi ve yönlendirme anonslarının en çok kullanıldığı mecra santral sistemleri. Özellikle bulut santral olarak adlandırılan sesli yanıt sistemleri bütün kurumsal firmaların envanterlerine girmiş durumda. Seslendirme ajanslarından talep edilen santral anons veya santral seslendirme talebi oldukça yoğun. Santral seslendirme ve anonslarında karşılaşılan en kötü durum pişti olmak. Yani aynı sektörde iki firmanın santral sesinin de aynı olması. Bulut santral satan firmalar bazı anlaşmalar gereği default sesini bir kadın ses seçip bütün firmalara aynı sesten yönlendirme anonsları satıyor olmaları bu konuda şirketleri ve kurumları farklı ses arama ihtiyacına sevk etmiştir. Gerçek seslendirme sanatçısını bulup düzgün bir okuma ile santral anonsunu seslendirtmek sadece iyi seslendirme ajanslarının yapabileceği bir iştir. Bu konuda seslendirme ajanslarına itimat etmeli ve tecrübesinden istifade etmelisiniz. Veya seslendirme ajansının ses bankası na kulak kesilerek işletmeniz için uygun sesi dinleyerek sesi siz seçebilirsiniz.

Sesli yönlendirmeler bazı canlı anonslarla karıştırılmamalıdır. Anons ses kayıt, makineye yüklenmiş ve mütemadiyen tekrarlanan anonslar şeklindedir. Tüm kapalı devre sesli yönlendirme anonsları bu şekildedir. Pekala çağımızın en gelişmiş makinesi siriyi merak ettiniz mi? Siri makinelerin bir tık üstünde bir teknoloji. Yönlendiriyor ve soruları cevaplıyor. Siri sorduğumuz soruları arka planda hafızasında var olan ses grafiği ile karşılaştırarak tanır. Örneğin ‘nasılsın’ kelimesinin genlik/zaman diyagramında bir sinyal karşılığı ve dolayısıyla frekansı vardır. Bu frekans genlik/zaman diyagramında bir şekil oluşturur. Siri sorulan ‘nasılsın’ sorusunu hafızasındaki ‘nasılsın’ sorusunun şekli ile karşılaştırıp soruyu tanır. Dolayısıyla bu haberleşme çok yüksek hızlarda seyreder.

Geleceğin teknolojileri için seslendirme sanatçılarına ve dolayısıyla seslendirme ajanslarına büyük iş düşüyor. Geleceğin seslendirme teknolojilerini BiberSA Prodüksiyon olarak her zaman olduğu gibi takip ediyor, bu anlamda sektörün büyük bir yükünü omuzluyoruz. Kalın sağlıcakla.

Bu gönderiyi paylaş