Dublaj Ajansları ve Kayıt

Dublaj Ajansları ülkemizde çoğunluk olarak İstanbul’da bulunan kurumlardır. Türkiye genelindeki dağılıma baktığımızda nadir yerler arasında yer almaktadır. Model Cast Ajansları bile dublaj ajanslarına oranla dört kat daha fazla sayıdadır.

Bu demek oluyor ki Türkiye’de Dublaj ajanslarının %96 lık kısmı İstanbul’da bulunmaktadır. Geri kalan dilimi ise İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır.

Dublaj ajanslarının İstanbul’daki sayılarının ise 30-70 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu dublaj ajanslarının ilk 10 adedi en büyük ve kapsamlı, geriye kalan dublaj ajansları ise orta ölçekli ve küçük dublaj stüdyolardır.

Dublaj Ajansları ve Ses Cast

Dublaj Ajanslarının ses castı için kayıt olanların %78 lik kısmı hiçbir eğitim almadım ama yeteneğim olduğuna inanıyorum derken, %12 lik kısmı gerçekten yetenekli eğitimli, %10 luk kısmı ise yetenekli ancak hiçbir eğitim almamış kişilerden oluşmaktadır.

Bu araştırma BiberSA Prodüksiyon insan kaynakları, seslendirme başvuru istatistikleridir.

Bu demek oluyor ki, Dublaj ajansına kayıtlar piyasa şartlarında faal olan aktif dublaj seslendirme sanatçılarının oranının % 12 düzeyinde olduğudur.

Dublaj ajanslarına kayıt olmak için yeteneğinizin olmasının yanı sıra, bu konuda biraz deneyiminizin olması gerekli.

Hiç deneyimi olmayan yetenekli adaylar ise ‘bizler ne olacağız?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Sizler de bir dublaj stüdyosuna gidip, sadece olan biteni izlemek istiyorum teklifinde bulunabilirsiniz.

Dublaj ajanslarının izin verdiği ölçüde dublaj işlemini izleyebilirsiniz.

İzlemekle dublaj sanatçısı olunur mu? Evet dublaj sanatçısı olmanın ilk adımı önce mevzuyu izlemektir. İzlemek size, burada neler oluyor? Sorusunun cevabını verirken, berber çırağı misali dublaj olayını izleyerek %50 öğreneksiniz. Gerisi ise uygulamanıza kalmış.

Bu gönderiyi paylaş