Müge Oruçkaptan Kimdir

müge oruçkaptan kimdir

Müge Oruçkaptan Kimdir

Seslendirme sanatı ve oyunculuğu ile adından sıkça söz ettiren Müge Oruçkaptan kimdir

Müge Oruçkaptan tiyatrocu ve oyuncu kimliği ile öne çıkan ünlü sanatçılardan biridir. Tiyatro kökenli olan Oruçkaptan daha çok seslendirme alanındaki başarısı ile akıllardaki yerini almıştır. Sinema ve dizi oyuncusu olarak bilinen Müge Oruçkaptan aynı zamanda özel televizyon kanallarında sunuculuk görevi de üstlenmiştir. Kariyer hayatını TRT stüdyolarında şekillendiren ünlü seslendirme sanatçısı ilerleyen dönemlerde seslendirme alanında daha fazla projede yer almaya başlamıştır. Uzun yıllardır ekran önünde ve arkasında görev alan Müge Oruçkaptan aynı zamanda televizyon dizilerinin aranan isimlerinden biri olmuştur.

Ünlü oyuncu ve seslendirmen Müge Oruçkaptan, 1993 yılından beri sanat camiasında farklı rollerle seyirci karşısına çıkmıştır. Birçok reklam, film ve dizi projesi ile adını duyuran Oruçkaptan; Elizabeth Taylor ve Catherina Zeta gibi ünlü isimlerin sesi olmuştur. Ünlü oyuncu Müge Oruçkaptan adını televizyon ekranlarında ilk olarak 1995 yılında duyurmuştur. 1995 yılında yayınlanan komedi ve aile türünde Mirasyediler filminin kadrosunda yer alarak televizyon dünyasına adımını atmıştır. 

Müge Oruçkaptan Hayatı

Ünlü oyuncu, sunucu ve seslendirme sanatçısı Müge Oruçkaptan 1 Eylül 1957 doğumludur. Şimdilerde 66 yaşında olan başarılı sanatçı Oruçkaptan, Kocaeli Gölcük’te dünyaya gelmiştir. Birden fazla alanda kariyer yapması ile bilinen Müge Oruçkaptan, Gazi Üniversitesi Teknoloji Eğitimi Seramik Bölümü mezunudur. Usta kadın seslendirme sanatçılarından biri olan Oruçkaptan, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra TRT stüdyoları ile kariyer hayatını şekillendirmiştir. 

Müge Oruçkaptan bir dönem TRT ekranlarında sunuculuk görevi üstlenmiştir. Buradaki başarısının ardından ünlü sunucu özel televizyon kanallarına geçiş yaparak çeşitli programlarda yer almıştır. Televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde rol alan Müge Oruçkaptan, daha sonra film ve diziler için dublaj alanına geçiş yapmıştır. Ünlü oyuncu ve sanatçı Oruçkaptan ekranın yanı sıra tiyatro sahnelerinde de izleyici ile buluşmuştur. 

Oruçkaptan’ın en meşhur tiyatro oyunlarının başında “Vajina Monologları” vardır. Müge Oruçkaptan kariyerinde önemli bir yer tutan bu tiyatro oyununu, 2003 yılında Çığır Sahnesi’nde oynamıştır. 

Müge Oruçkaptan biyografi baktığımızda ünlü sanatçının toplamda üç evlilik yaptığı biliniyor. Oruçkaptan’ın evlendiği ilk eşinden İris Tolga Karaküçük adında bir çocuğu dünyaya geliyor. Ünlü oyuncu Oruçkaptan’ın oğlu İris Tolga Karaküçük de tıpkı annesi gibi sanata yöneliyor. Birkaç dizide rol alan Karaküçük’ün çoğunlukla seslendirme alanında çalışmalar yürüttüğü biliniyor. 

Müge oruçkaptan kimdir

Müge Oruçkaptan Sanat Hayatı

Sunuculuk kariyerini TRT ekranlarında başlatan Müge Oruçkaptan, aynı sektör içerisinde farklı kanallar ve programlarla çalışma fırsatı elde etmiştir. Ünlü sunucu TRT’nin ardından Business Channel TV’de de sunucu olarak görev almıştır. Daha sonra oyunculuk alanına geçiş yapan Oruçkaptan doksanların öne çıkan pek çok film ve dizisinde çeşitli rollere girmiştir. Sanat hayatı boyunca sürekli olarak kendini geliştiren ve yenileyen Oruçkaptan, aynı zamanda yapımcılık alanına da el atmıştır. Ünlü isim 2005 yılında çekilen Otel İstanbul filminin yapımcılığını üstlenmiştir. 

Renkli ve başarı dolu bir sanat hayatı geçiren usta oyuncu Oruçkaptan, 2001 yılında Orhan Kemal’in Bir Filiz Vardı eserinden uyarlanan dizide başrol oynamıştır. Müge Oruçkaptan bu dizide başrol olan Filiz karakterine hayat vermiş ve Özgü Namal, Savaş Akova ve Özlem Saraç gibi isimlerle bir arada çalışmıştır. Oyunculuk kariyerine hızla devam eden Müge Oruçkaptan, bir döneme damgasını vuran Bücür Cadı dizisinde Suna rolünü oynamıştır. 

Sanat yaşamına birçok görev ve başarı sığdırmayı başaran Müge Oruçkaptan oyun, film ve dizi projeleri ile adından sıkça söz ettirmiştir. Hasret , Deli Divane ve İlk Aşk filmleri ile hafızalara kazınan Müge Oruçkaptan televizyon ekranlarında uzun süre görev almıştır. Yakın zamanda da sinema dünyasında yer alan Oruçkaptan’ı 2014 yılında vizyona giren Vay Başıma Gelenler 2 filminde görmüştük. Ünlü isim bu filmde ev sahibi rolünü üstlenmiştir. 

İşte oyuncu Müge Oruçkaptan’ın içinde yer aldığı en önemli film ve diziler ; 

 • Umut 
 • İki Aile 
 • Samyeli
 • Tirvana 
 • Bücür Cadı 
 • Bir Filiz Vardı 
 • İntizar 
 • Deli Divane 
 • Hüznün Yüzü 
 • Ayrılık 
 • Hasret 
 • Anılardaki Sevgili 

Seslendirme Sanatçısı Olarak: Müge Oruçkaptan Kimdir?

Sinema ve dizi sektörüne halen devam eden Müge Oruçkaptan seslendirme ve dublaj sektörüne geçiş yaparak pek çok yapımın Türkçe seslendirmesini üstlenmiştir. Ünlü seslendirme sanatçısı Oruçkaptan, yabancı filmlerin Türkçe dublajında en çok aranan isimlerden biri olmuştur. Seslendirme sanatının ustaları arasında yer alan Müge Oruçkaptan, Ateşli Geceler filmindeki Julianne Moore seslendirmesi ile hafızalara kazınmıştır. Elizabeth Taylor filmlerinin Türkçe sesi olarak tanınan Oruçkaptan bugüne kadar öne çıkan pek çok filmin seslendirme kadrosunda izleyici karşısına çıkmıştır. 

İşte Müge Oruçkaptan’ın sesiyle hayat verdiği yapımlar ve rolleri… 

 • Evlilik öpücüğü – Angela Featherstone 
 • Ateşli Geceler – Julianne Moore
 • Çarpık Evdeki Cesetler – Christina Hendricks 
 • Kefaret – Vanessa Redgrave 
 • Kobra Takibi – Carina Wiesa 
 • Lucifer – Rachael Harris 
 • Skyrunners – Linda Kash 
 • Showgirls – Elizabeth Berkley 
 • İntikam Yolu – Charlotte Rose 
 • Geçmişin Gölgesinde – Beverly D’angelo 

 

Müge Oruçkaptan Kimleri Seslendirdi?

Müge Oruçkaptan, seslendirme alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren ünlü seslendirmenlerden biridir. Bugüne kadar pek çok dizi ve filmin Türkçe seslendirme kadrosunda bulunan Oruçkaptan, artık bazı isimlerle anılır olmuştur. İşte Müge Oruçkaptan’ın uzun süre seslendirdiği yabancı oyuncular ve rolleri … 

Michelle Pfeiffer: Muhteşem bir hayat süren Barnabas’ın bir cadı tarafından lanetlenmesini konu alan Karanlık Gölgeler filminde Michelle Pfeiffer yer alıyor. Ünlü oyuncu Michelle Pfeiffer bu filmde Elizabeth Collins karakterini oynuyor. Pfeiffer’in filmdeki Türkçe seslendirmesini ise Müge Oruçkaptan üstleniyor. 

Glenn Close: Glenn Close Mutlu bir yaşam süren Leonides ailesinin hayatı büyükbabalarının insülin iğnesiyle cinayete kurban gitmesi sonucu temelli değişiyor. Bir cinayer araştırmasını konu alan bu filmde Gleen Close, Lady Edith rolü ile seyirci karşısına çıkıyor. Glen Close’un Türkçe seslendirmesi ile Müge Oruçkaptan tarafından yapılıyor. 

Elizabeth Taylor: Müge Oruçkaptan, seslendirme alanında Elizabeth Taylor sesi ile tanınan ünlü bir seslendirme sanatçısıdır. Elizabeth Taylor’ın oynadığı filmlerin Türkçe dublajında Müge Oruçkaptan’ı sıklıkla görüyoruz. 

Elizabeth Perkins: Ünlü seslendirme sanatçısı Oruçkaptan aynı zamanda bir döneme damga vuran Taş Devri’nin seslendirme kadrosunda yer almıştır. Müge Oruçkaptan, Taş Devri’nin Wilma Çakmataş’ına ses vermiştir. Wilma Çakmaktaş’ı oynayan ünlü isim ise Elizabeth Perkins. 

Müge Oruçkaptan İletişim

Televizyon dizileri ve sinema filmlerinin yüzü olan Müge Oruçkaptan, kariyer yaşamı boyunca pek çok alanda kendini geliştirmeyi başarmıştır. Son dönemlerde ekran arkasına geçen Oruçkaptan birçok film ve dizi için dublaj çalışmalarına katılmıştır. Yabancı filmlerin aranan kadın seslerinden biri olan Müge Oruçkaptan halen BiberSA Prodüksiyon bünyesinde seslendirme çalışmalarını sürdürmektedir. 

Ünlü seslendirme sanatçısı Müge Oruçkaptan şimdilerde markaların, sinema ve dizilerin görünmeyen yüzü olmaya devam ediyor. Seslendirme sanatının usta isimleri arasında yer alan Oruçkaptan, BiberSA Prodüksiyon öncülüğünde markaların seslendirme projelerine eşlik ediyor. Müge Oruçkaptan’a ait demo çalışmalarına ulaşmak  için BiberSA Prodüksiyon web sitemizi veya BiberSA Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Öne çıkan kadın seslendirme sanatçılarından Müge Oruçkaptan iletişim kurmak ve demo çalışmalarına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş