Santral Anonsu Kurumsal Kimlik İçin Neden Önemli?

Santral Anonsu

Santral Anonsu Kurumsal Kimlik İçin Neden Önemli?

Tüm işletmeler pazarlama stratejilerine rehberlik etmek ve müşterilerle ilişki kurmak için kurumsal kimliğe ihtiyaç duyarlar. Kurumsal kimliği oluşturan maddeler arasında günümüzde santral anonsu da yer almaktadır. Santral anonsu kısaca müşterileriniz telefon ile arama yaparak şirketinizle etkileşime girdiğinde akıllarında kalan duydukları sestir.

Birçok şirket, marka bilinirliği ve müşteri memnuniyeti için her yıl yüksek bütçeler ayırır. Burada müşteri ile her gün temas kurabildikleri santral anons hizmetleri büyük bir önem taşımaktadır. Markalar, tüm platformlarda ve etkileşim noktalarında profesyonel bir anons sesine sahip olmanın müşterilerde güven ve sadakat oluşturduğu bilinciyle hareket eder. Santral anons nedir, santral anons sesi nasıl seçilir, santral anonsları kayıt formatları hakkında tüm merak edilen bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Santral Seslendirme Nedir?

Santral seslendirme hizmetleri olarak bilinen santral anons hizmetleri telefon aramalarında şirketler tarafından tercih edilen bir sesli komut sistemidir. Aramaları yönlendirmek ve bilgi vermek amacıyla hazırlanan ses kayıtlarına santral anonsu denmektedir. Kamu kurumları ve özel sektörde hizmet veren markalar müşterilerine bilgi vermek, doğru departmana yönlendirmek, hizmet sunmak amacıyla santral anons hizmetini kullanarak kurumsal kimliklerini güçlendirmektedir.

Gün içerisinde telefonla arayarak bilgi almak, işlem yapmak için aşağıdaki gibi birçok santral anons hizmetleri örneğiyle karşılaşırsınız.

“Şirketimize hoş geldiniz.
Aradığınız kişinin dahili numarasını biliyorsanız tuşlayınız.
Bilmiyorsanız;
Satış için 1’i,
Muhasebe için 2’yi,
İnsan kaynakları için 3’ü,
Müşteri yetkilisine bağlanmak için lütfen 0’ı tuşlayınız.”

Markanız için yaratacağınız profesyonel santral anons hizmetleri ile çağrı merkezi deneyiminizi geliştirerek müşterilerinize doğru destek ve hizmeti verebilirsiniz.

Santral Anonsu Kurumsal Kimlik İçin Neden Önemli?

Yukarıda da tanımladığımız gibi santral anonsu, bir kurumun telefon görüşmelerinde müşterilere ve diğer arayanlara hoş geldiniz demek, yönlendirme yapmak, bilgi vermek, açıklama yapmak gibi amaçlarla kullanılan ses kaydıdır. Santral anonsu, kurumun kurumsal kimliği ve itibarı için önemlidir. Üstelik de kurum için maliyetleri azaltır. İyi bir anons yönlendirmesi müşteriyi canlı bir kişiye bağlamadan müşterinin sorunlarını çözer.

Tüm bunlara ek olarak aşağıdaki sebeplerden dolayı santral anonsu kurumsal kimlik için önemlidir:

 • İlk izlenim: Santral anonsu, kurumun müşterileriyle ilk temas noktasıdır. Bu nedenle, anonsun kaliteli olması, ilgi çekici ve hoş bir tonu olması, müşterilere kurumun kalitesi hakkında olumlu bir ilk izlenim verir.
 • Kurumsal Kimliği Yansıtmak: Santral anonsu, kurumun kurumsal kimliğini yansıtmak için kullanılır. İyi hazırlanmış bir santral anonsu, kurumun profesyonel, güvenilir ve saygın olduğu izlenimini yaratır.
 • Marka Bilinirliğini Artırmak: Santral anonsu, markanın bilinirliğini artırmak için kullanılabilir. Kurumun logosu, sloganı veya müziği gibi unsurların yer aldığı bir santral anonsu, markanın tanınabilirliğini artırabilir.
 • Doğru Yönlendirme: Santral anonsu, müşterilerin taleplerine uygun şekilde doğru yönlendirmeler yapmak için kullanılır. Bu sayede müşteriler, taleplerini daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirler.
 • Profesyonellik: Kurumsal bir kimlik yaratmak için, müşterilere sunulan hizmetin kalitesinin yanı sıra kurumun kendisi de profesyonel bir imaj çizmelidir. Bu nedenle, santral anonsu, kurumun profesyonel bir kimliği olduğu izlenimini vererek, müşterilerin kuruma olan güvenini artırır

Tüm bu sebepler göz önüne alındığında, kurumsal kimliğin önemli bir unsuru olan santral anonsu, kurumun müşterileriyle ilk etkileşim noktası olduğu için dikkatle hazırlanması gereken bir unsurdur. Unutulmamalıdır ki marka ile muhatap olan müşteriler, bazı durumlarda yalnızca santral ile görüşür. Hiç canlı bir temsilciye bağlanmadan, %60 gibi ciddi bir oranla müşteriler santral ile işlerini halleder. Bu bakımdan santral anons sesi seçimi son derece önemlidir.

Santral Anons Sesi Seçim için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir şirket, santral anonsu kaydetmek için bir ses yeteneğini nasıl seçer? Santral anonsu için seçilen ses şirketinizin imajını temsil ederken markanızın profesyonellik ve kalite düzeyi hakkında da müşterinizde bir izlenim bırakır. Santral anonsu ile müşterinizi uzun bekleme sürelerinden kurtarmak, markanızı doğru yansıtan bir ses ile karşılayarak iyi bir marka deneyimi yaşatmanız mümkün. Sizi arayan müşterinizi doğru ses ve metin ile bilgi vererek marka bilinci oluşturma ve ilişki kurma konusunda bir adım öne geçebilirsiniz.

Santral seslendirme hizmeti için markanız ile uyumlu doğru sesi seçmek için, zengin bir ses bankası olan profesyonel bir seslendirme ajansı ile çalışılmalıdır. Anons sesi seçiminde önemli olan teknik beceri kadar markanın kurumsal kimliği ile eşleşecek bir ses tonunun tercih edilmesidir. Santral anons sesi sektöre, markaya göre değişiklik gösterir. Örneğin; sağlık sektörünü ele aldığımızda bir özel hastanenin santral sesi ciddi bir tonlamaya sahip olmalıdır. Gençlere hitap eden bir marka ise daha dinamik, neşeli bir santral anons sesi tercih edebilir. Markanız ile uyumlu santral anons sesi için yukarıda belirttiğimiz gibi sektörel tecrübeye sahip profesyonel seslendirme ajanslarından destek almalısınız.

Tüm bunlara ek olarak santral sesi seçimi için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Kurumsal Kimliğe Uygun Olmalı: Santral anons sesi, kurumun kimliğini yansıtmalıdır. Kurumun resmiyeti, ciddiyeti veya cana yakınlığı gibi özellikler, seçilecek anons sesiyle doğru bir şekilde ifade edilmelidir.
 • Anons Sesinin Tonu Önemlidir: Anons sesinin tonu, müşteriler üzerinde doğrudan etkisi olan bir faktördür. Bu nedenle, santral anons sesinin tonu sakin, güven verici ve hoş olmalıdır. Ayrıca, anons sesi düzgün bir telaffuz ve yeterli vurgularla sunulmalıdır.
 • Diksiyon: Santral anonsu, kurumun müşterileriyle ilk temas kurduğu nokta olduğundan, anonsun dili ve aksanı önemlidir. Anons sesi, kurumun müşterileriyle iletişim kurduğu dil ve aksanı doğru bir şekilde kullanmalıdır.
 • Kısa ve Öz Olmalı: Santral anonsu, müşterileri bekletmeden hızlı bir şekilde iletilmesi gereken bir mesajdır. Bu nedenle, anonsun kısa ve öz olması, müşterilerin dikkatini çekmesi ve iletişimin etkili bir şekilde sağlanması için önemlidir.
 • Kaliteli Ses Kaydı: Anons sesinin kalitesi, müşterilerin anonsu anlama ve kurum hakkında olumlu bir izlenim edinme becerisini etkileyen önemli bir faktördür. Santral anons sesi profesyonelce kaydedilmeli ve yeterli miktarda ses düzenleme işlemi uygulanmalıdır.
 • Güncel Olmalı: Kurumda yapılan herhangi bir değişiklik (örneğin adres, telefon numarası, çalışma saatleri vb.) anonsa yansıtılmalıdır. Bu nedenle, santral anonsu düzenli olarak güncellenmelidir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise santral sistemleri satan bazı firmalardan alınan hizmetlerde marka ve sektör farklı olsa da anons seslerinin aynı olmasıdır. Bu durumun yaşanmaması için seslendirme ve dublaj ajansından farklı ses örnekleri dinlemeli ve kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtacak seslendirme sanatçısını seçmelisiniz.

Santral Anons Formatları Nelerdir?

Santral anons hizmetleri için yapılan kayıtların çıktı formatı kullanılacak santralin özelliklerine göre alınır. Santraller analog telefon santralleri, IP telefon santralleri, sayısal (dijital) telefon santralleri olmak üzere üç bölüme ayrılır. PCM signed 8 bit, 16 bit, µ-Law, 8000 Hz Mono, wav, mp3, xac, m4a, wma gibi ses formatları vardır. Santral anons hizmetlerinde Wav ve Mono formatları yaygın olarak kullanılmaktadır. Sound kalitesi ve santralin kapasitesini yormayan format tercih edilmelidir. Ses kayıt formatına ek olarak santral anons kayıtlarında ses kalitesi de önem taşımaktadır. Profesyonel ses kayıt stüdyolarında kayıtların alınması gerekmektedir.

Unutmayın, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak adına santral anons hizmetlerinin doğru bir ses tarafından seslendirilerek profesyonel bir ses kayıt stüdyosunda kaydedilmesi önem taşır. BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak santral anons hizmetleri için doğru ses seçimi konusunda size yardımcı oluyor, yüzlerce ses yeteneği arasından markanız ile uyum sağlayacak seslendirme sanatçısı ile sizi buluşturuyor ve profesyonel ses kayıt stüdyolarımızda kayıtları gerçekleştiriyoruz.

Santral seslendirme hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için Santral Seslendirme Hizmet sayfamıza göz atabilir ya da aşağıdaki linke tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş