Santral Anonsu Kurumsal Kimlik İçin Neden Önemli?

Santral Anons Nedir?

Tüm işletmeler pazarlama stratejilerine rehberlik etmek ve müşterilerle ilişki kurmak için kurumsal kimliğe ihtiyaç duyarlar. Kurumsal kimliği oluşturan maddeler arasında günümüzde santral anonsu da yer almaktadır. Müşterileriniz telefon ile arama yaparak şirketinizle etkileşime girdiğinde akıllarında kalan duydukları sestir. Birçok şirket, marka bilinirliği ve müşteri memnuniyeti için her yıl yüksek bütçeler ayırırken müşteri ile her gün temas kurabildikleri santral anons hizmetleri büyük bir önem taşımaktadır. Markalar, tüm platformlarda ve etkileşim noktalarında profesyonel bir anons sesine sahip olmanın müşterilerde güven ve sadakat oluşturduğu bilinciyle hareket eder. Santral anons nedir, santral anons sesi nasıl seçilir, santral anonsları kayıt formatları hakkında tüm merak edilen bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Santral Seslendirme Nedir?

Santral seslendirme hizmetleri olarak bilinen santral anons hizmetleri telefon aramalarında şirketler tarafından tercih edilen bir sesli komut sistemidir. Aramaları yönlendirmek ve bilgi vermek amacıyla hazırlanan ses kayıtlarına santral anonsu denmektedir. Kamu kurumları ve özel sektörde hizmet veren markalar müşterilerine bilgi vermek, doğru departmana yönlendirmek, hizmet sunmak amacıyla santral anons hizmetini kullanarak kurumsal kimliklerini güçlendirmektedir.

Gün içerisinde telefonla arayarak bilgi almak, işlem yapmak için aşağıdaki gibi birçok santral anons hizmetleri örneğiyle karşılaşırsınız.

“Şirketimize hoş geldiniz.
Aradığınız kişinin dahili numarasını biliyorsanız tuşlayınız.
Bilmiyorsanız;
Satış için 1’i,
Muhasebe için 2’yi,
İnsan kaynakları için 3’ü,
Müşteri yetkilisine bağlanmak için lütfen 0’ı tuşlayınız.”

Markanız için yaratacağınız profesyonel santral anons hizmetleri ile çağrı merkezi deneyiminizi geliştirerek müşterilerinize doğru destek ve hizmeti verebilirsiniz.

Santral Anons Sesi Seçimi

Bir şirket, santral anonsu kaydetmek için bir ses yeteneğini nasıl seçer? Santral anonsu için seçilen ses şirketinizin imajını temsil ederken markanızın profesyonellik ve kalite düzeyi hakkında da müşterinizde bir izlenim bırakır. Santral anonsu ile müşterinizi uzun bekleme sürelerinden kurtarmak, markanızı doğru yansıtan bir ses ile karşılayarak iyi bir marka deneyimi yaşatmanız mümkün. Sizi arayan müşterinizi doğru ses ve metin ile bilgi vererek marka bilinci oluşturma ve ilişki kurma konusunda bir adım öne geçebilirsiniz.

Santral seslendirme hizmeti için markanız ile uyumlu doğru sesi seçmek için profesyonel bir seslendirme ajansı ile çalışılmalıdır. Anons sesi seçiminde önemli olan teknik beceri kadar markanın kurumsal kimliği ile eşleşecek bir ses tonunun tercih edilmesidir. Santral anons sesi sektöre, markaya göre değişiklik gösterir. Örneğin; sağlık sektörünü ele aldığımızda bir özel hastanenin santral sesi ciddi bir tonlamaya sahip olmalıdır. Gençlere hitap eden bir marka ise daha dinamik, neşeli bir santral anons sesi tercih edebilir. Markanız ile uyumlu santral anons sesi için yukarıda belirttiğimiz gibi sektörel tecrübeye sahip profesyonel seslendirme ajanslarından destek almalısınız.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise santral sistemleri satan bazı firmalardan alınan hizmetlerde marka ve sektör farklı olsa da anons seslerinin aynı olmasıdır. Bu durumun yaşanmaması için seslendirme ve dublaj ajansından farklı ses örnekleri dinlemeli ve kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtacak seslendirme sanatçısını seçmelisiniz.

Santral Anons Formatları

Santral anons hizmetleri için yapılan kayıtların çıktı formatı kullanılacak santralin özelliklerine göre alınır. Santraller analog telefon santralleri, IP telefon santralleri, sayısal (dijital) telefon santralleri olmak üzere üç bölüme ayrılır. PCM signed 8 bit, 16 bit, µ-Law, 8000 Hz Mono, wav, mp3, xac, m4a, wma gibi ses formatları vardır. Santral anons hizmetlerinde Wav ve Mono formatları yaygın olarak kullanılmaktadır. Sound kalitesi ve santralin kapasitesini yormayan format tercih edilmelidir. Ses kayıt formatına ek olarak santral anons kayıtlarında ses kalitesi de önem taşımaktadır. Profesyonel ses kayıt stüdyolarında kayıtların alınması gerekmektedir.

Unutmayın, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak adına santral anons hizmetlerinin doğru bir ses tarafından seslendirilerek profesyonel bir ses kayıt stüdyosunda kaydedilmesi önem taşır. BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak santral anons hizmetleri için doğru ses seçimi konusunda size yardımcı oluyor, yüzlerce ses yeteneği arasından markanız ile uyum sağlayacak seslendirme sanatçısı ile sizi buluşturuyor ve profesyonel ses kayıt stüdyolarımızda kayıtları gerçekleştiriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş