fbpx

Rabarba Nedir?

Rabarba Nedir?

Rabarba Nedir?

Medya sektöründe rabarba kısaca; anlaşılmayan kalabalık insan gürültüsü ya da uğultu olarak tarif edilebilir. Dizi/filmlerde figüran rolündeki insanların arka tarafta sohbet ediyor gibi görünen tavırlarla oynaması da rabarba olarak adlandırılır, seslendirme alanında birkaç kişinin mikrofon başında aynı anda sesler çıkararak bir gürültü yaratması da rabarba olarak adlandırılır.

Biz seslendirme sektörü içindeki açıklamamızı daha da detaylandırırsak; sinema veya dizi filmlerdeki dublaj esnasında, kalabalık sahneleri canlandırmak ve oradaki insan gürültülerini oluşturmak için iki ya da daha çok kişinin bir araya gelerek, konuşma ve gürültü efekti yaratmak amacıyla, ana metinden bağımsız olarak yaptıkları seslerin tümüdür diyebiliriz. Kimi zaman bağrışma, kimi zaman fısıltı gibi çıkarılan seslerin tamamı ihtiyaç olan kalabalık sahneler için “efekt” niyetiyle kullanılır. Bu sesler, aksiyon filmlerindeki kavga sahnelerinde, bir bankada, bir barda ya da hastanelerin acil servislerinde geçen kalabalık ortamlı film / dizi sahnelerinde karşımıza çıkmaktadır. Sesleri oluşturmak için sektörde genelde de acemiler kullanılır.

Halk arasında “labarba” olarak da kullananlar bulunmaktadır ancak bunun yanlış bir kullanım olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanında bilinmesi gereken diğer bilgi ise rabarbanın dünya çapında bir kullanıma sahip olmadığı, sadece ülkemize özel, Yeşilçam sinemasında türemiş, sektörel bir kelime olduğudur. Sinema filmleri ve dizilerde, bu gürültüyü yapan kişilere “rabarbacı”, eylemin kendisine ise “rabarba yapmak” denilmektedir.

Rabarba ve Dublaj Arasında ki Farklar

Yeşilçam sinema dönemlerinde kokteyl parti, doğum günü, nişan gibi davet toplantılarının kalabalık sahnelerinin çekimleri sırasında genellikle ayakta duran davetlileri canlandıran figüranlardan havadan sudan bir şeyler söylemeleri ve sohbet ediyor gibi yapmaları istenir. O zamanki şartlarda akla konuşacak mantıklı şeyler gelmeyebileceğinden ve figüranların tutukluluk yapıp çekimleri aksatma olasılığını azaltmak amacıyla kolaylık olması açısından onlardan sürekli olarak “rabarba-rabarba” seslerini çıkartmaları istenirdi. Kalabalığı oluşturan kişilerin eş zamanlı olmayarak üst üste sarfettikleri bu kelimeler uzaktan anlaşılmayan bir insan gürültüsü, mırıltı, uğultu şeklinde işitilir ve onların kendi aralarında sohbet ettikleri izlenimi doğar.

Yeşilçam sinemasında durum böyleyken o dönemlerde ithal filmlerin Türkçe dublajı sırasında sürekli olarak rabarbaya başvurulurdu. Ancak Türkçe seslendirmesi alelacele ve özensiz yapılmış bazı ithal filmlerde diyalogların dublajının yapılmış olduğu buna karşılık kalabalık insan seslerinin çevrilmeden bırakıldığı da görülmüştür. Günümüzde Türk sinemasında ise rabarba çok kullanılmamakla birlikte ses teknolojisinin gelişmesi dublaj esnasında rabarbaya alternatif çözümler üretilmeye başlanmıştır. Rabarbayı eğitimli eğitimsiz herkesin yapabileceği gibi rabarba yaparken toplu ahenge dikkat edilmesi olmazsa olmazlar arasındadır. Dublaj ile alakalı bir konu olduğundan seslendirme yapılırken nadiren rabarbaya başvurulduğu olmaktadır. Bazı diyalog reklam seslendirmelerinde çok efektif olmayacağından alternatif çözümler ile rabarba talebi telafi edilir. Rabarba yamak için bir çok kişiye ihtiyaç duyulduğundan ve o birçok kişinin aynı anda stüdyoya girip kalabalık sesi oluşturması günümüz şartlarında pek tercih edilen bir durum değildir.

Bu gönderiyi paylaş