Mikrofon Oyunculuğu Nedir?

Mikrofon Oyunculuğu

Mikrofon Oyunculuğu Nedir?

Medya üretimi sektöründe dublaj işinin diğer ismi mikrofon oyunculuğu, bu işi icra edenlere ise mikrofon oyuncuları denilmektedir. Mikrofon oyuncuları daha çok teatral, diyalog yeteneği gelişmiş kişilerden oluşmaktadır. Mikrofon oyunculuğundan bahsetmek için ilk önce seslendirme işini dublaj işinden ayırmak önemlidir.

Seslendirme oyuncusu film, dizi ya da reklam konuşmalarını stüdyo ortamında seslendiren kişi olarak tanımlanır. Marka, ürün ya da hizmetler için yazılan metinleri okuyan kişiler olarak bilinen seslendirme sanatçıları içerisinde karakter bulunmayan metinlere sesiyle hayat verir. 

Türkiye’de geniş bir yer kaplayan seslendirme sanatı çoğunlukla; belgeseller, reklamlar, eğitim materyalleri ve haber yayınlarının seslendirilmesi sürecinde devreye girer. Uzun ve aralıksız konuşma metinlerinin bulunduğu seslendirme projelerinde seslendirme oyuncusu, diksiyon kaybı ve kısılma gibi sorunlar yaşamadan sesi vermeyi başarır. Kamera dışı veya sahne dışı yorum olarak da bilinen seslendirme sürecinde sesin kalitesine ve diksiyonun düzgünlüğüne ayrıca önem verilir.

Seslendirme oyuncusu; ses yüksekliği, diksiyon ve tonlamaları çok iyi bir şekilde kullanarak içinde yer aldığı projenin inandırıcılığına katkıda bulunur. Bu konuya örnek vermek gerekirse reklam sektöründeki seslendirmeler dikkate alınabilir. Tanıtılan bir hizmet veya ürünün ikna ediciliği noktasında seslendirmenin kabiliyeti devreye girer. 

Seslendirme oyuncusu veya seslendirmen olarak ifade edilen kişiler, söz konusu projelere hem sesiyle hem de oyunculuğuyla eşlik eder. Seslendirdiği proje ile bütünleşmeyi başaran seslendirmen, birden fazla ses tonuna sahip olan kişidir. Dolayısıyla, bir seslendirme oyuncusu içerisinde yer aldığı projeye ses, karakter ve oyunculuk açısından kolayca uyum sağlar. Etkileyici bir ses tonu ve iyi bir diksiyon, seslendirmen olarak görev almak isteyen kişilerde aranan başlıca özellikler arasındadır. Oyunculuk konusunda bilgili olmasıyla öne çıkan seslendirme oyuncusunun, tiyatro eğitimli olması sesin doğru kullanımını öğrenmek açısından son derece önemlidir. 

Her dublaj sanatçısının seslendirme yapamadığını belirtmek isteriz. Dublaj sanatçılarını meşhur yapan şeyi her filmde, belgeselde, dizide seslerine maruz kalmamız olarak tanımlayabiliriz. Türk medya üretimi sektöründe sinema, film ve dizi dublajı yapan belirli stüdyolar vardır. Bu stüdyolarda dublaj sanatçıları toplu veya bireysel olarak konuştukları karakterler için sesleri alınır.

Dublaj yapılmadan önce film, belgesel, dizi vb. dublaj yapılacak projenin öncelikle ses cast’ı oluşturulur. Hangi karakterleri kimler konuşacak ilk önce bunlar belirlenerek işe başlanır. Daha sonra dublaj sanatçılarına randevu verilerek stüdyoya çağırılır. İşte gerçek oyunculuk mikrofon başında konuşulan karaktere verilen sesin tam manasıyla konuşulmasıdır. Mimikler, tonlamalar ve dahası karakterin hakkını vererek konuşmak için kullanılır.

Türkiye’de mikrofon oyunculuğu kavramı çok çok yeni. Seslendirme dublaj eğitimi veren bazı kurslar mikrofon oyunculuğu hizmetinin adayların kısa yoldan kariyer yapmaları için en kestirme yollardan biri olduğunu söylüyor. Çünkü dublaj; seslendirmeye göre daha kolay ve eğlenceli. Mikrofon oyunculuğu adayları bir karaktere ses vermenin heyecanını yaşarken çoğu meslek edinip kariyer yapma peşinde emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’de mikrofon oyunculuğu konusunda ustaları yazımızda yad etmeden geçmeyelim. Her biri sesine aşina olduğumuz en meşhur sesler arasında; Ali Poyrazoğlu, Ayla Algan, Haluk Bilginer, Abdurrahman Palay, İstemi Betil, Nur Şubaşı, Rüştü Asyalı, Uğur Taşdemir, Tarkan Koç, Sungun Babacan, Sezai Aydın, Umut Tabak, Volkan Severcan, Ali Gül, Ziya Kürküt, Payidar Tüfekçioğlu, Murat Şen, Okan Bayülgen, Çetin Tekindor, Nüvit Candaner, Kadir Özübek, Fulya Ergüneş, Birtanem Candaner, Özlem Altınok, Aydoğan Temel, Bedia Ener ne daha sayamadığımız niceleri.

Mikrofon oyuncuların çoğu tiyatro kökenli olduğunu görürsünüz. Sizce de bu tesadüf değil, öyle değil mi? Mikrofon oyuncusu olabilmek ve bu meslekte ustalık kazanmak için çıraklık döneminizin olması gerekiyor. Sesiniz konusunda yetenekli olabilirsiniz ama mikrofon oyuncusu olabilmek için kıvama gelebilmek için mutlaka izlemek ile başlamalı mikrofon oyunculuğunun sırlarına vakıf olmalısınız.

Yıllardır dublaj mesleğine gönül vermiş, kariyer yapmış, sanatçı olmuş binlerce kişi seslendirme dublaj ajanslarının ses bankasında yer alıyor. Aktif olarak en çok tercih edilen seslerin dışında çokları cast bekliyor. BiberSA Prodüksiyon seslendirme dublaj ajansı olarak Türkiye’nin en iyi mikrofon oyuncularıyla dublaj hizmeti veriyoruz. Dublaj Cast’ımızdan dilediğiniz sesi seçebilir, teklif isteyebilirsiniz.

Mikrofon oyuncluğu seslendirme oyunculuğu nedir

Mikrofon Oyuncusu / Seslendirme Oyuncusu Kimdir?

Medya üretimi sektöründe dublaj işinin diğer ismi mikrofon oyunculuğu, bu işi icra edenlere ise mikrofon oyuncuları denilmektedir. Mikrofon oyuncuları daha çok teatral, diyalog yeteneği gelişmiş kişilerden oluşmaktadır. Mikrofon oyunculuğundan bahsetmek için ilk önce seslendirme işini dublaj işinden ayırmak önemlidir.

Bu noktada her dublaj sanatçısının seslendirme yapamadığını belirtmekte fayda var. Tiyatro kökenli seslendirme oyuncularının çoğunlukta olduğu göz önüne alındığında burada eğitimin devreye girdiği gerçeği yadsınamaz.  Tiyatro bölümünü bitiren seslendirme oyuncuları eğitim boyunca telaffuz, vurgu ve tonlama yapma, akıcı ve anlaşılır metin okuma, sesle duygu aktarımı yapma gibi pek çok detayı önceden öğrenmiş olur. 

Mikrofon oyuncusu kavramı Türkiye için yeni olmasına rağmen dünya çapında geniş bir yere sahiptir. Voice actor olarak bilinen mikrofon oyuncuları; video oyunları ve reklamlardan sesli kitaplara, uygulamalara ve e-öğrenme kurslarına kadar pek çok alanda sesiyle yer alan kişilerdir. Son dönemlerde oyun dünyasına artan ilgi ile birlikte mikrofon oyuncularının hizmet verdiği alanlar da çeşitli gösterir. Bu aşamada devreye giren mikrofon oyuncusu video oyunlarına sesiyle hayat vererek yenilikçi projelerde kendine yer bulur. 

Seslendirmen ya da Seslendirme Oyuncusu Olmak için Ne Yapılmalı?

Seslendirme oyuncusu olmak isteyen pek çok kişinin aklında hangi yolu izlemeliyim soruları yer alır. Seslendirme sanatçısı ya da diğer bir ifadeyle seslendirme oyuncusu olmak için farklı yollar izlenebilir. Daha çok tiyatro ve oyunculuk kökenli kişilerin aldığı seslendirmen rolünü farklı meslek grupları da üstlenebilir. Seslendirme sanatıyla ilgili herhangi bir role girmek isteyen kişilerin sahip olması gereken ilk temel özellik düzgün bir diksiyona sahip olmaktır. 

Seslendirme yapan insanlarda aranan bir başka kriter de oyunculuktur. Doğru his, ancak bütün bunları yaparak karşı tarafa geçirilebilir. Özellikle toplumumuzda yanlış olarak bilinen seslendirme sanatı, bilindiği gibi basit bir sanat değildir. Aksine zordur. Bir oyuncunun kullanmakta özgür olduğu, jest, mimik ve beden dilinden yoksun olarak, sadece sesiyle bütün bir hissi, doğru olarak karşı tarafa geçirebilmek zorundadır. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek içinse; ana dilin inceliklerine sahip olurken, ağızdan uzak durarak, diksiyon-artikülasyon becerisinin gelişmiş olmasıyla birlikte, müzik kulağı ve oyunculuk yeteneğinin gerektiği ölçüde mevcut bulunması gereken seslendirme sanatçısı, seslendirdiği metni samimiyet duygusu içinde, dinleyiciye aktarması gerekir. Bu gerekliliği yerine getirebilenler seslendirme sanatçısı, yaptıkları işe ise seslendirme sanatı yani mikrofon oyunculuğu denir. Mikrofon oyunculuğu daha çok medya üretimi sektöründe kendini dublaj çalışmalarında gösterir. Dublaj sanatçıları aynı zamanda mikrofon oyuncularıdır. Mikrofon oyuncuları üst düzey teatral ve diyalekt kabiliyetleriyle donanımlı konuşma ustalarıdır.

Seslendirme oyuncusu olarak çeşitli projelerde yer almak isteyenler kariyerini şekillendirmek adına bazı pratiklere yönelebilir. Özellikle diksiyon geliştirmek için tekerlemelerin eğitici etkisinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kişisel gelişimi görmek adına kendi sesinizi kaydederek hatalı yönleri kolayca fark edebilirsiniz. Profesyonel bir seslendirmen olmak için eğitim şartı bulunmasa da akla gelen ilk yol tiyatro bölümünü bitirmektir. Bunun yanı sıra seslendirme ile ilgilenen stüdyo ve ajansların açtığı kurslar da yolunuzu belirlemede etkili olabilir. Ajansların açtığı kurslarda diksiyon ve sesi etkili kullanma gibi eğitim programlarına katılabilirsiniz. 

İstikrarlı bir şekilde çalışmayı gerektiren seslendirme oyunculuğunda ilk olarak ses tonunun bu iş için uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Yakın çevrenizden sesinizin güzelliğiyle ilgili övgü alıyor olmanız seslendirme sanatına uygun olduğunuz anlamı taşımaz. Seslendirmen olarak sektördeki yerinizi almak için çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Gerekli diksiyon ve ses kullanımı eğitimlerini tamamladıktan sonra uzmanların yönlendirmesi eşliğinde yol haritanızı oluşturabilirsiniz. İlk aşamada ses analizi yaptırarak profesyonel bir seslendirme için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Ses analizi yaptırmak ve hangi alanda yetenekli olduğunuzu öğrenmek için ses bankası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş