Mikrofon Oyunculuğu

Mikrofon Oyunculuğu

Mikrofon Oyunculuğu

Medya üretimi sektöründe dublaj işinin diğer ismi mikrofon oyunculuğu, bu işi icra edenlere ise mikrofon oyuncuları denilmektedir. Mikrofon oyuncuları daha çok teatral, diyalog yeteneği gelişmiş kişilerden oluşmaktadır. Mikrofon oyunculuğundan bahsetmek için ilk önce seslendirme işini dublaj işinden ayırmak önemlidir. Her dublaj sanatçısının seslendirme yapamadığını belirtmek isteriz. Dublaj sanatçılarını meşhur yapan şeyi her filmde, belgeselde, dizide seslerine maruz kalmamız olarak tanımlayabiliriz. Türk medya üretimi sektöründe sinema, film ve dizi dublajı yapan belirli stüdyolar vardır. Bu stüdyolarda dublaj sanatçıları toplu veya bireysel olarak konuştukları karakterler için sesleri alınır. Dublaj yapılmadan önce film, belgesel, dizi vb. dublaj yapılacak projenin öncelikle ses cast’ı oluşturulur. Hangi karakterleri kimler konuşacak ilk önce bunlar belirlenerek işe başlanır. Daha sonra dublaj sanatçılarına randevu verilerek stüdyoya çağırılır. İşte gerçek oyunculuk mikrofon başında konuşulan karaktere verilen sesin tam manasıyla konuşulmasıdır. Mimikler, tonlamalar ve dahası karakterin hakkını vererek konuşmak için kullanılır.

Türkiye’de mikrofon oyunculuğu kavramı çok çok yeni. Seslendirme dublaj eğitimi veren bazı kurslar mikrofon oyunculuğu hizmetinin adayların kısa yoldan kariyer yapmaları için en kestirme yollardan biri olduğunu söylüyor. Çünkü dublaj; seslendirmeye göre daha kolay ve eğlenceli. Mikrofon oyunculuğu adayları bir karaktere ses vermenin heyecanını yaşarken çoğu meslek edinip kariyer yapma peşinde emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’de mikrofon oyunculuğu konusunda ustaları yazımızda yad etmeden geçmeyelim. Her biri sesine aşina olduğumuz en meşhur sesler arasında; Ali Poyrazoğlu, Ayla Algan, Haluk Bilginer, Abdurrahman Palay, İstemi Betil, Nur Şubaşı, Rüştü Asyalı, Uğur Taşdemir, Tarkan Koç, Sungun Babacan, Sezai Aydın, Umut Tabak, Volkan Severcan, Ali Gül, Ziya Kürküt, Payidar Tüfekçioğlu, Murat Şen, Okan Bayülgen, Çetin Tekindor, Nüvit Candaner, Kadir Özübek, Fulya Ergüneş, Birtanem Candaner, Özlem Altınok, Aydoğan Temel, Bedia Ener ne daha sayamadığımız niceleri.

Mikrofon oyuncuların çoğu tiyatro kökenli olduğunu görürsünüz. Sizce de bu tesadüf değil, öyle değil mi? Mikrofon oyuncusu olabilmek ve bu meslekte ustalık kazanmak için çıraklık döneminizin olması gerekiyor. Sesiniz konusunda yetenekli olabilirsiniz ama kıvama gelebilmek için mutlaka izlemek ile başlamalı mikrofon oyunculuğunun sırlarına vakıf olmalısınız. Yıllardır dublaj mesleğine gönül vermiş, kariyer yapmış, sanatçı olmuş binlerce kişi seslendirme dublaj ajanslarının ses bankasında yer alıyor. Aktif olarak en çok tercih edilen seslerin dışında çokları cast bekliyor. BiberSA Prodüksiyon seslendirme dublaj ajansı olarak Türkiye’nin en iyi mikrofon oyuncularıyla dublaj hizmeti veriyoruz. Dublaj Cast’ımızdan dilediğiniz sesi seçebilir, teklif isteyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş